Trwa ładowanie...
euro2012
14-05-2009 12:01

UEFA wybrała Warszawę, Wrocław, Gdańsk i Poznań

Inwestycje związane z Euro 2012 będą kosztowały miasta organizujące mistrzostwa prawie 20 mld zł. Do tej pory samorządy podpisały umowy na około 11 mld zł.

UEFA wybrała Warszawę, Wrocław, Gdańsk i PoznańŹródło: www.2012.org.pl
d2uw4in
d2uw4in

Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław. W tych miastach odbędą się mecze Euro 2012 – zapowiedział Michel Platini, szef Europejskiej Federacji Piłkarskiej. Dodał, że jeśli Ukraina nie przyspieszy przygotowań, w grze zostaną tylko dwa tamtejsze miasta. Już teraz z rywalizacji odpadły polskie miasta znajdujące się na liście rezerwowej – Chorzów i Kraków.

Najlepiej przygotowany jest Wrocław
Najlepiej z realizacją inwestycji związanych z Euro 2012 radzi sobie Wrocław. – Jesteśmy jedynym miastem, które nie ma żadnych opóźnień, jeśli chodzi o przyjęty masterplan przygotowań – mówi Hanna Domagała, dyrektor Biura ds. Euro 2012. Dodaje, że wszystkie wrocławskie inwestycje kojarzone z mistrzostwami warte są ponad 7 mld zł. – Podpisaliśmy już umowy z wykonawcami na 5 mld zł – informuje Domagała. Wśród realizowanych już projektów jest stadion, na który miasto przeznaczy 853 mln zł, oraz obwodnica miejska za 3 mld zł. Miasto inwestuje również w nowoczesny transport szynowy oraz w lotnisko.

Warszawa wyda najwięcej

Wszystkie inwestycje związane z Euro 2012 w stolicy pochłoną 20 mld zł. Prawie 8 mld zł na inwestycje drogowe w Warszawie i okolicach przeznaczy nie samorząd, ale Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

_ Miasto i jego spółki wydadzą na Euro 2012 około 7 mld zł. Podpisaliśmy już umowy z wykonawcami na kwotę blisko 4 mld zł _– informuje Andrzej Cudak pełniący obowiązki dyrektora warszawskiego sekretariatu ds. Euro 2012.
Dodaje, że miasto podpisało umowy na zakup 186 tramwajów za 1,5 mld zł i na budowę mostu północnego za 980 mln zł.

d2uw4in

_ W 2008 r. sfinalizowano realizację dziesięciu projektów związanych z mistrzostwami, w tym zakończono budowę I linii metra, zmodernizowano trasę WZ i wyremontowano most Poniatowskiego _ – stwierdza Cudak.

Jego zdaniem, w stosunku do przyjętego masterplanu przygotowań, stolica ma niewielkie opóźnienia związane właśnie z budową i przebudową sieci drogowej.

Gdańsk bez statków hotelowych

_ Gdańsk wyda na Euro 2012 blisko 3,4 mld zł. Do tej pory podpisaliśmy umowy na zaprojektowanie i wykonanie stadionu za około 700 mln zł _– mówi Michał Brandt, rzecznik gdańskiego Biura ds. Euro 2012.

Jego zdaniem, na ukończeniu są już postępowania przetargowe, dotyczące infrastruktury drogowej i lotniskowej.

d2uw4in

_ UEFA pozytywnie oceniła też naszą bazę hotelową. Jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich kibiców i turystów bez wynajmowania statków hotelowych, mimo że wcześniej to planowano _ – stwierdza Brandt.

Jego zdaniem, Gdańsk również ma niewielkie opóźnienia w stosunku do przyjętego masterplanu i dotyczą one głównie projektów inwestycji drogowych.

Poznań oszczędnie

Jak się dowiedzieliśmy w poznańskim Biurze ds. Euro 2012, miasto zrealizuje jeszcze inwestycje związane z mistrzostwami za około 2,5 mld zł. Do tej pory podpisano z wykonawcami umowy na połowę tej kwoty. Modernizacja poznańskiego stadionu kosztuje 612 mln zł. Miasto przeznaczyło około 400 mln zł na zakup 40 tramwajów. Za dwa lata Poznań chce też kupić 100 nowych autobusów.

Piotr Dziubak
PARKIET

d2uw4in
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uw4in