Trwa ładowanie...

UKE: raport z kontroli Polskiej Grupy Pocztowej w drugiej połowie lipca

Raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie kontroli Polskiej Grupy Pocztowej należy spodziewać się w drugiej połowie lipca - poinformował PAP rzecznik UKE Dawid Piekarz. W czerwcu Urząd ma jeszcze skontrolować współpracujące z PGP spółki InPost i Ruch.

UKE: raport z kontroli Polskiej Grupy Pocztowej w drugiej połowie lipcaŹródło: Flickr / CC, fot: yucatan
d2c0gz1
d2c0gz1

Rzecznik UKE powiedział PAP, że w piątek kończą się działania kontrolne w Polskiej Grupie Pocztowej (PGP). - W czerwcu będzie trwać dalej kontrola w spółkach InPost i Ruch, czyli w podmiotach współpracujących z PGP - podkreślił.

Piekarz wyjaśnił, że PGP ma 30 dni na podpisanie protokołu z kontroli lub zgłoszenie do niego uwag. - W związku z tym raportu z kontroli należy spodziewać się w drugiej połowie lipca - zapowiedział.

W styczniu minister sprawiedliwości Marek Biernacki skierował do UKE pismo ws. kontroli dostarczania przesyłek. Na początku lutego urząd rozpoczął kontrolę PGP, ale wkrótce ją zawiesił. Spółka ta sprzeciwiła się bowiem, by dokumenty ws. kontroli podpisywał - zamiast szefa urzędu - upoważniony do tego wiceprezes. UKE wznowił kontrolę w połowie marca.

Miała ona dotyczyć zgodności świadczenia usług pocztowych przez spółkę z wymaganiami określonymi przez przepisy prawa, w tym dotyczącymi głównie przestrzegania tajemnicy pocztowej oraz zapewnienia warunków technicznych i organizacyjnych do świadczenia usług pocztowych. Tajemnica pocztowa obejmuje m.in. informacje przekazywane w przesyłkach pocztowych, dotyczące realizowania przekazów pocztowych oraz dane ws. podmiotów korzystających z usług pocztowych.

d2c0gz1

Prawo pocztowe przewiduje możliwość nałożenia kary pieniężnej w wysokości do 2 proc. przychodów danego operatora pocztowego w sytuacji naruszenia obowiązku zachowania tajemnicy pocztowej, jak również wtedy, gdy operator nie usunął stwierdzonych nieprawidłowości w terminie określonym w decyzji prezesa UKE.

O tym, że spółka jest otwarta na kontrolę UKE zapewniał wcześniej PAP rzecznik PGP Wojciech Kądziołka. - Wielokrotnie deklarowaliśmy, że jesteśmy otwarci na kontrole wszelkich powołanych do tego urzędów, w tym kontrole Urzędu Komunikacji Elektronicznej - mówił.

Pod koniec stycznia Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na dwuletnią obsługę korespondencji z sądów i prokuratur, wartego ok. 500 mln złotych. Kontrakt zdobyła PGP, bo złożyła ofertę o ponad 84 mln zł niższą od Poczty Polskiej. Śledztwo wszczęto z zawiadomienia Poczty Polskiej. Dotyczy ono "złożenia w celu uzyskania zamówienia publicznego nierzetelnego pisemnego oświadczenia w zakresie dotyczącym wymogów stawianych przez zamawiającego".

Prokuratorzy w ramach śledztwa będą sprawdzać, czy zwycięzca przetargu dysponuje odpowiednią infrastrukturą i liczbą pracowników, tak jak zadeklarował w przetargu. Chodzi przede wszystkim o posiadanie placówek w każdej gminie.

d2c0gz1

Polska Grupa Pocztowa zapewnia, że wraz InPostem i Ruchem jest w stanie zrealizować kontrakt z wykorzystaniem ponad 7500 placówek. W ramach dwuletniego kontraktu PGP ma doręczyć ponad 100 mln przesyłek, czyli przeciętnie ponad 4 mln listów, paczek oraz przesyłek kurierskich w obrocie krajowym i zagranicznym miesięcznie. Według PGP, umowa jest realizowana we współpracy z InPostem oraz Ruchem, przy wykorzystaniu m.in. kiosków, sklepów czy placówek usługowych.

d2c0gz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c0gz1