Trwa ładowanie...
d3sv2dp

Ulga meldunkowa. Fiskus chce od emeryta 200 tys. zł

Kolejna osoba wpadła w pułapkę ulgi meldunkowej. Emeryt z Gdyni nie złożył dodatkowego dokumentu w urzędzie skarbowym. Teraz fiskus żąda od niego horrendalnych pieniędzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Z ulgi meldunkowej mogły skorzystać osoby, które nabyły bądź otrzymały w spadku mieszkanie w latach 2007-2008
Z ulgi meldunkowej mogły skorzystać osoby, które nabyły bądź otrzymały w spadku mieszkanie w latach 2007-2008 (East News, Fot: Michal Dyjuk/REPORTER)
d3sv2dp

Niedawno money.pl opisywało sprawę Henryka Błasika, który przez jedną decyzję urzędnika ze skarbówki mógł trafić na ulicę. Wszystko dlatego, że ten 70-letni lublinianin, nie wypełnił oświadczenia o zameldowaniu. Sąd zdecydował, że fiskus nie może windykować od emeryta prawie 80 tys. zł.

Błasik ze względu na pogarszający się stan zdrowia zamienił swoje mieszkanie na czwartym piętrze na parterowe. Skarbówka, po kilku latach od tej transakcji, zażądała od niego blisko 50 tys. zł podatku i prawie 30 tys. zł odsetek.

Ofiary ulgi meldunkowej. Przez brak jednego papierka muszą zapłacić duży podatek

Wszystko przez to, że nie złożył w urzędzie jednego papierka. Mieszkaniec Lublina, jak tysiące innych Polaków, stał się tym samym kolejną ofiarą tzw. ulgi meldunkowej. Emeryt był bowiem święcie przekonany o tym, że od takiej transakcji nie musi płacić podatku.

d3sv2dp

Taką samo ofiarą został Kazimierz Kruszewski, emeryt z Gdyni. Jego sprawę opisuje dziennik "Fakt". Mężczyzna w 2008 r. sprzedał swój dom w Gdyni. Nie zapłacił podatku, ale nie wiedział, że musi złożyć specjalne oświadczenie w tej sprawie. Dziś fiskus żąda od niego 200 tys. zł (190 tys. zł podatku+ odsetki).

Pan Kazimierz założył sprawę w sądzie. Ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny postanowił, że wojewódzki sąd musi rozpatrzyć ją ponownie. Czeka na pierwszą rozprawę.

Przypomnijmy, że z ulgi meldunkowej mogły skorzystać osoby, które nabyły bądź otrzymały w spadku mieszkanie w latach 2007-2008, były w nim zameldowane przez ponad rok i sprzedały je przed upływem pięciu lat od nabycia.

Niestety robiąc to, nie wiedziały, że dodatkowym, formalnym warunkiem zwolnienia z podatku dochodowego jest złożenie oświadczenia w urzędzie skarbowym o tym, że były w tym mieszkaniu zameldowane.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d3sv2dp

Podziel się opinią

Share
d3sv2dp
d3sv2dp