Trwa ładowanie...

Ulga na leki pozwala odliczyć wydatki w PIT. Kto może z niej skorzystać?

Zostawiasz w aptece mnóstwo pieniędzy? Możesz rozliczyć te wydatki w PIT i zapłacić niższy podatek. Nie uda się to jednak bez zaświadczenia od lekarza specjalisty i orzeczenia o niepełnosprawności.

Share
Ulga na leki pozwala odliczyć wydatki w PIT. Kto może z niej skorzystać?Źródło: Eastnews, fot: Beata Zawrzel/REPORTER
dzlicat

Zostawiasz w aptece mnóstwo pieniędzy? Możesz odliczyć te wydatki od dochodu i zapłacić niższy podatek. Nie uda się to jednak bez zaświadczenia od lekarza specjalisty i orzeczenia o niepełnosprawności. Ulga funkcjonuje na bardzo precyzyjnych zasadach. Dowiedz się, jak z niej skorzystać.

Przyjmowanie leków bez recepty i na własną rękę nie uprawnia do ulgi. Co więcej, podatnik nie odpisze nawet wydatków np. na antybiotyki czy maści, które zalecił lekarz rodzinny. Podstawę do odliczenia stanowi wyłącznie decyzja lekarza specjalisty. Z dokumentu musi jasno wynikać, kto i jak długo (stale czy czasowo) ma stosować konkretne specyfiki. Na druku powinien widnieć też czytelny podpis i data wystawienia.

Nie bez znaczenia są też kwoty na fakturze z apteki. Odliczeniu podlega dopiero nadwyżka ponad 100 zł. Z ulgi skorzystają więc tylko te osoby, których miesięczne wydatki na lekarstwa przekraczają wskazaną sumę.

dzlicat

Przykład

Próg 100 zł określa się dla każdego z osobna. Taka informacja przyda się np. małżeństwom. Pan Jan chce odliczyć wydatki na zakup leków dla siebie i żony? Może to zrobić, ale musi pamiętać o zastosowaniu dwóch odrębnych limitów. Rozwiązanie może się okazać problematyczne w sytuacji, gdy sumy na poszczególnych paragonach będą niższe niż 100 zł. Wtedy obie osoby stracą prawo do ulgi. ## ##Ulga na leki. Komu przysługuje? Spełnienie wymagań kwotowych nie wystarcza, aby nabyć prawa do ulgi. W pierwszej kolejności warto pamiętać, dla kogo odliczenie jest przeznaczone. Mogą z niego skorzystać osoby niepełnosprawne, legitymujące się jednym z poniższych dokumentów:

  • orzeczeniem o jednym z trzech stopni niepełnosprawności;
  • decyzją przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową lub socjalną;
  • orzeczeniem o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby poniżej 16 roku życia (wydanego na podstawie odrębnych przepisów); Preferencja należy się też podatnikom utrzymującym osoby niepełnosprawne, których dochód nie przekracza 9120 zł w danym roku podatkowym. Opcja dotyczy m.in. małżonków, dzieci własnych, przysposobionych i przyjętych na wychowanie, rodziców, teściów i rodzeństwa. ##Faktury z apteki i deklaracja podatkowa Pisemne zaświadczenie od lekarza specjalisty to niejedyny niezbędny dokument. Pacjent stosujący leki musi też odpowiednio udokumentować wizytę w aptece. Za potwierdzenie wydatków nie wystarczy zwykły paragon. Na dowodzie zapłaty muszą znaleźć się informacje: kto, komu, kiedy i za jaką kwotę sprzedał medykamenty. Najlepsza w tym wypadku będzie faktura.

Koszty lekarstw odlicza się od podstawy opodatkowania, czyli od dochodu (np. w przypadku umowy o pracę, firmy opodatkowanej na zasadach ogólnych) lub przychodu (np. przy działalności opodatkowanej ryczałtem). Przedsiębiorcy lub osoby prywatnie wynajmujące mieszkania, ulgę zrealizują w trakcie roku podatkowego przy obliczaniu ryczałtu lub zaliczek na PIT.

Pozostali podatnicy, którzy uzyskują dochody opodatkowane według skali, wydatki odliczają dopiero po zakończeniu roku. W jaki sposób to zrobią? Wystarczy, że uwzględnią wydane kwoty we właściwym zeznaniu podatkowym - w PIT-36 i PIT-37, a także uzupełnią załącznik PIT-O. ##Jakie lekarstwa można rozliczyć? Kremy, opatrunki, kompresy, bandaże, żele czy suplementy diety. Lekarz może przepisać różne specyfiki i produkty lecznicze, które przydadzą się w długotrwałej kuracji. Nie wszystkie jednak podlegają odliczeniu. Urzędy skarbowe opierają się na urzędowym wykazie środków dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z prawem farmaceutycznym.

dzlicat

Takie stanowisko wielokrotnie potwierdzały interpretacje podatkowe. Na przykład Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim stwierdził, że "nie ma podstaw do uznania jakiejkolwiek diety oraz środków opatrunkowych, cewników, strzykawek do podawania zmiksowanego jedzenia, igieł, wenflonów, zestawu do przetłaczania płynów, które niewątpliwie ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym (...) do wydatków na zakup leków odliczanych w ramach ulgi z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne (PDFN/415-25/05).

Osoba wymagająca specjalistycznego leczenia nie musi odwiedzać aptek wyłącznie w Polsce. Lekarstwa kupione za granicą również można rozliczyć, o ile ich zakup spełnia wszystkie warunki ulgi. Jak przeliczyć poniesione wydatki z obcej waluty na polskie złote? Wystarczy zastosować w tym celu średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego, który poprzedza dzień zakupów w aptece.

Preparaty farmaceutyczne bywają częściowo refundowane. W tym przypadku, podatnik odpisze od dochodu jedynie pozostałą sumę, którą pokrywa z własnych środków. Całkowicie finansowanych recept nie odliczy natomiast w ogóle. Chodzi o lekarstwa, których koszty pokrywają m.in.: Narodowy Fundusz Zdrowia, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zakładowy fundusz aktywności czy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. ##Ulga rehabilitacyjna. Przyda się nie tylko recepta Koszt tabletek czy maści pozwala zmniejszyć podstawę opodatkowania. To jednak nie jedyny rodzaj wydatków, który zapewnia taki przywilej. Tzw. ulga na leki to element większej preferencji podatkowej - ulgi rehabilitacyjnej. Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mogą w jej ramach skorzystać z odliczenia różnych wydatków na cele rehabilitacyjne i związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

Zakup i naprawa sprzętu do rehabilitacji, materiały szkoleniowe i wydawnictwa specjalistyczne, odpłatne przejazdy komunikacją miejską czy opłacenie tłumacza języka migowego - to tylko kilka przykładów wydatków, jakie można uwzględnić w ramach wspomnianego odliczenia. Chcesz poznać więcej możliwości? Przeczytaj również artykuł o uldze rehabilitacyjnej. ##Rozliczasz PIT? Sprawdź również inne ulgi podatkowe ##

dzlicat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzlicat
dzlicat