Umiarkowany klimat dla biznesu
Polska jest lepsza od Francji i Włoch, a gorsza od Kolumbii, Kostaryki i naszych najbliższych sąsiadów. Pod względem wolności gospodarczej wypadamy więc średnio. Strach pomyśleć, co by się działo, gdyby zaradnym z natury Polakom państwo nie rzucało tylu kłód pod nogi.
10.01.2013 | aktual.: 10.01.2013 12:50
Polska jest lepsza od Francji i Włoch, a gorsza od Rwandy, Kolumbii, Kostaryki i naszych najbliższych sąsiadów. Pod względem wolności gospodarczej wypadamy więc średnio. Strach pomyśleć, co by się działo, gdyby zaradnym z natury Polakom państwo nie rzucało tylu kłód pod nogi.
Wolność gospodarcza - to swoboda podejmowania działalności wolna od ingerencji państwa. W skrócie chodzi o to, że im rządzący mniej się wtrącają w sprawy gospodarki i prowadzenia biznesu, tym lepiej. Spośród 177 uwzględnionych państw zdaniem Heritage Foundation pełną wolność gospodarczą zapewnia jedynie pięć. Zwycięzca zestawienia - Hongkong, a także trzy kolejne państwa Singapur, Australia i Nowa Zelandia leżą w regionie Azji i Pacyfiku. Na piątym miejscu znalazła się Szwajcaria.
Kolejne 30 krajów oceniono jako gospodarki w większości wolne. W tej grupie znajduje się m.in. 11 krajów UE (najlepsza Dania na 9. miejscu), Stany Zjednoczone (10. pozycja), Japonia (24.), Norwegia (31.) i Korea Poludniowa (34.). Zasadniczo wolne systemy gospodarcze ma również trzech spośród sąsiadów Polski: Niemcy, Litwa i Czechy. Niestety, nasz kraj sklasyfikowano w niższej kategorii.
Umiarkowany klimat dla biznesu
Z 57. miejscem w rankingu wolności gospodarczej Polska, podobnie jak 49 innych państw, została oceniona jako kraj umiarkowanie wolny gospodarczo. Przed nami w zestawieniu znalazły się m.in. Kolumbia, Kostaryka i Meksyk. Tegoroczny ranking przyniósł jednak Polsce spory skok, awansowaliśmy aż o siedem miejsc z 64. pozycji w 2012 r. Dzięki temu wyprzedziliśmy m.in. Albanię oraz Trynidad i Tobago. Warto jednak zauważyć, że Polska cieszy się większą wolnością gospodarczą od Francji, Portugalii i Włoch.
- Polska gospodarka odnotowała dziesiąty największy wzrost indeksu w 2013 r. Gospodarka radzi sobie stosunkowo dobrze na wielu polach wolności gospodarczej - napisali autorzy rankingu. Dodali również, że polska gospodarka, jako jedyna w Europie nie wpadła ani razu w recesję w ciągu ostatnich dwóch dekad. Spośród kryteriów branych pod uwagę w rankingu wolności gospodarczej Polska najlepiej wypada pod względem wolności handlowej, a najgorzej w kwestii wydatków rządowych.
Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha
Kraje, które mają większy poziom wolności, są zamożniejsze. To wolność gospodarcza jest jednym z głównych źródeł bogacenia się społeczeństw. Gdyby Polakom nie zabierano wolności gospodarczej wciągu ostatnich 23 lat, to dużo szybciej gonilibyśmy Europę Zachodnią. Niedawny raport OECD wskazuje, że zliberalizowanie prawa spowodowałoby, że polska gospodarka przez kilka lat rozwijałaby się o 10 proc. szybciej niż obecnie.
Spośród państw UE najgorzej pod względem wolności gospodarczej prezentuje się Grecja. 117. pozycja Hellady, oznacza, że kraj ten cieszy się ograniczoną wolnością gospodarczą. Podobnie sklasyfikowano Chiny, Indie i Rosję. Te państwa i tak nie wypadają źle. The Heritage Foundation uznała, że przeszło 30 reżimów na świecie posiada represyjny system gospodarczy. Najgorsza sytuacja panuje w Korei Płn. Nieco lepiej jest na Kubie, w Zimbabwe i w Wenezueli.