Trwa ładowanie...
d2esijn
15-05-2014 16:05

Umowa między BGK a Eneą na emisje obligacji o wartości 1 mld zł

Spółka energetyczna Enea podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę dot. emisji obligacji długoterminowych o wartości 1 mld zł. Celem umowy jest finansowanie bieżącej działalności oraz potrzeb inwestycyjnych Enei.

d2esijn
d2esijn

Umowę w czwartek podpisano na placu budowy bloku energetycznego w Kozienicach.

Program emisji obligacji został zawarty na okres 12 lat i siedmiu miesięcy. Kończy się 15 grudnia 2026 roku.

"Grupa jest gotowa do dalszego rozwoju i inwestowania zarówno w konwencjonalne, kogeneracyjne i odnawialnie źródła wytwarzania energii, jak i w obszar dystrybucji (...) Nasze inwestycje to nie są decyzje, które będziemy widzieć tylko dziś czy jutro. Ze względu na ich rozmach i skalę myślimy o nich w perspektywie najbliższych dekad" - powiedział prezes Enei Krzysztof Zamasz.

Prezes zarządu BGK Dariusz Kacprzyk przypomniał, że od wielu miesięcy realizowany jest program Polskie Inwestycje Rozwojowe, z którego finansowane są duże i małe przedsięwzięcia ważne dla polskiej gospodarki. "Dzisiejsza transakcja doskonale wpisuje się w ten program jak i w tradycje naszego banku. Kiedy w latach 20 ubiegłego wieku Polska odzyskiwała niepodległość, BGK pomagał budować COP, miasto i port Gdynia, wspierał polski przemysł i inwestycje infrastrukturalne" -zaznaczył.

d2esijn

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński podkreślił, że "nie ma wątpliwości, iż Polska potrzebuje nowych megawatów, a nasza gospodarka jest w dużej mierze oparta na węglu". "To niezaprzeczalne fakty, które tutaj w Kozienicach, ale także w Jaworznie i Opolu, są wykorzystywane biznesowo. Dzięki takim projektom modernizujemy i przebudowujemy potencjał krajowej energetyki i zapewniamy sobie bezpieczeństwo dostaw prądu" - dodał

Minister powiedział, że do 2020 roku spółki Skarbu Państwa zainwestują w energetykę 60 mld zł. Ocenił, że Enea będzie miała w tych inwestycjach znaczący udział. "Plany spółki na najbliższe 6 lat opiewają na 20 mld zł" - zwrócił uwagę.

Po ukończeniu bloku w Kozienicach, będzie tu powstawało 13 proc. polskiej energii elektrycznej. Będzie ona produkowana z węgla kamiennego.

d2esijn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2esijn