Unia chce obciąć menedżerom premie

Firma nie osiąga zysków? Prezes nie powinien wypłacać sobie wysokich premii. Takie rozwiązanie proponuje Komisja Europejska.

Firma nie osiąga zysków? Prezes nie powinien wypłacać sobie wysokich premii. Takie rozwiązanie proponuje Komisja Europejska. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

W wydanych zaleceniach komisja apeluje do wszystkich państw członkowskich, w tym Polski, o wprowadzenie regulacji, które ograniczą zarobki władz spółek giełdowych, banków, funduszy inwestycyjnych czy firm ubezpieczeniowych - informuje "Rzeczpospolita".

Gazeta podaje, że komisja zachęca w nich do wprowadzenia systemów, które powiążą wynagrodzenia menedżerów i członków rad nadzorczych z wynikami finansowymi spółek, którymi kierują.

W myśl tych wytycznych wypłata władzom spółki tzw. zmiennych składników wynagrodzenia, np. premii od zysków, powinna być odroczona na trzy do pięciu lat. Tak by dopiero po upływie tego czasu można było stwierdzić, czy zysk nie był krótkoterminowy, sztucznie wykreowany wyłącznie na papierze.

Podobne ograniczenia powinny objąć wypłaty odpraw po wcześniejszym rozwiązaniu kontraktu menedżerskiego. Nie mogą one, zdaniem komisji, stanowić nagrody za niepowodzenie. Dlatego powinny być ograniczone przez przepisy do maksymalnie dwuletniego wynagrodzenia podstawowego (bez uwzględniania w tej kwocie zmiennych składników pensji). Po rozwiązaniu umowy z takim pracownikiem wskutek niezadowalających wyników finansowych firmy taka odprawa, według zaleceń komisji, nie powinna się w ogóle należeć.

Komisja chce także, by poszczególne państwa członkowskie wprowadziły regulacje dotyczące wynagrodzeń kierownictwa spółek z sektora usług finansowych – tak by nie kusiły do podejmowania nadmiernego ryzyka, gdy nastawią się na krótkoterminowy wysoki zysk. Także w tym przypadku powinny zostać więc wprowadzone rozwiązania uzależniające wysokość prowizji od wyników spółki w ciągu trzech do pięciu lat wstecz.

Ministerstwo Finansów prowadzi właśnie prace analityczne nad systemami wynagrodzeń dyrektorów takich spółek. Stanowisko w tej sprawie będzie znane już na początku czerwca. Wtedy też zapadną decyzje, w jaki sposób zostaną wykonane zalecenia Komisji.

menedżerowieunia europejskapensje

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)