Trwa ładowanie...

Unia nałoży nowy podatek na paliwa

Unia Europejska chce nałożyć podatek węglowy na paliwa. Nowa danina może wynieść nawet 1,40 zł na litrze.

Unia nałoży nowy podatek na paliwaŹródło: Jupiterimages
d959p4c
d959p4c

Propozycję nowej dyrektywy przedstawi dziś Komisja Europejska - donosi "Rzeczpospolita". Jak zauważa dziennik, to będzie rewolucja w liczeniu obciążeń nałożonych na paliwa. Dziś akcyza liczona jest od objętości. Planowane zmiany mają uzależnić wysokość haraczu oddawanego państwu od emisyjności paliw. Opłatę obliczać się będzie na podstawie wartości energetycznej danego benzyny i oleju napędowego.

Jednocześnie - jak informuje "Rzeczpospolita" - stawka podatku węglowego będzie wynosić 20 euro za tonę wyemitowanego przez paliwo CO2. I tak nowy podatek na benzynę bezołowiową, licząc po dzisiejszym kursie, wynosiłby: na benzynę - 1,43 zł, na diesla - 1,31 zł, na LPG - 0,50 zł za kilogram. Taka akcyza byłaby stała, a państwa nie mogłyby - tak jak teraz - różnicować jej w zależności od rodzaju paliwa.

Nowe zasady mają być stopniowo wprowadzone od 1 stycznia 2018 roku Podatek węglowy ma obowiązywać natomiast od 1 stycznia 2020 roku i ma być narzędziem w walce UE ze zmianami klimatycznymi.

d959p4c

Polska od dawna wyrażała niezadowolenie z nowych propozycji. Szczęśliwie i my, i kraje naszego regionu mogą liczyć na okres przejściowy do końca 2020 roku. Będziemy musieli wprowadzić tę część podatku, która dotyczy powiązania akcyzy z wartością energetyczną paliwa, ale emisyjność nie będzie opodatkowana - informuje gazeta.

Według mediów nowe zasady mogą spowodować wzrost cen paliwa typu diesel. A samochody go wykorzystujące przestaną być opłacalne. KE odrzuca taką interpretację twierdząc, że celem jest wyrównanie zasad. Każde paliwo ma być opodatkowane według tych samych reguł.

Wirtualna Polska / Rzeczpospolita

d959p4c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d959p4c