UOKiK:kolejne zgody na koncentracje (komunikat)

...

31.03. Warszawa - UOKiK informuje:

Adamed może przejąć kontrolę nad Polfą Pabianice, a Cephalon nad Mepha - Prezes UOKiK zgodziła się na kolejne koncentracje na rynku farmaceutycznym. Ponadto zielone światło otrzymały spółki działające na rynku bankowym oraz wyrobów papierowych.

Adamed i Polfa Pabianice zajmują się produkcją i sprzedażą leków oraz substancji czynnych. Polfa Pabianice wchodzi w skład Polskiego Holdingu Farmaceutycznego - należącego do Skarbu Państwa. Transakcja ma polegać na zakupie przez Adamed akcji Polfy Pabianice, stanowiących 85, 04 proc. jej kapitału zakładowego. Jej celem jest poszerzenie działalności Adamed na polskim rynku, m.in. poprzez włączenie do swojej oferty produktów leczniczych wydawanych bez recepty.

Prezes UOKiK wyraziła również zgodę na inną transakcję pomiędzy producentami leków. Przejęcie spółki Mepha przez Cephalon nie będzie miało negatywnych skutków dla konkurencji w Polsce. Cephalon posiada w naszym kraju spółkę zajmującą się promocją swoich produktów, natomiast Mepha nie posiada podmiotów zależnych w Polsce.

Kolejna decyzja dotyczy przejęcia przez Getin Noble Bank kontroli nad GMAC Bank Polska. Getin Noble Bank jest bankiem detalicznym posiadającym sieć placówek na terenie całej Polski. GMAC Bank Polska prowadzi działalność w sektorze finansowania rynku samochodowego - oferuje m.in. linie kredytowe dla dealerów samochodów marki Saab, Opel i Chevrolet.

Ponadto Prezes UOKiK wydała zgodę na przejęcie kontroli nad spółką Wepa przez fundusz inwestycyjny PHM Holdco. Przejmowany przedsiębiorca - Wepa zajmuje się wytwarzaniem higienicznych wyrobów papierowych. Na terenie Polski posiada spółkę Wepa Professional Piechowice. Po przeprowadzeniu transakcji PHM Holdco będzie sprawował kontrolę nad Wepa wraz z trzema dotychczasowymi właścicielami spółki.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Jednocześnie informujemy, że od maja 2009 roku na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kno/

Źródło artykułu:PAP
przedsiębiorczośćuokikzgoda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)