Trwa ładowanie...
d3crzy9

UOKiK nałożył 130 tys. zł kary na 2. dostawców pieczywa za zmowę przetargową

Warszawa, 12.02.2016 (ISBnews) - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył kary finansowe w wysokości ponad 130 tys. zł na Firmę Produkcyjno Usługową Natex i Młyn Malinie Dziewit za niedozwolone porozumienie w przetargach na dostawy pieczywa, podał Urząd.

Share
d3crzy9

Od 2013 r. przedsiębiorcy wspólnie wpłynęli na wyniki ośmiu przetargów na dostawy pieczywa. W efekcie zmowy organizatorzy przetargów tracili od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

"Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w marcu 2015 r. Urząd ustalił, żeFirma Produkcyjno Usługowa Natex z siedzibą Złotnikach (woj. podkarpackie) oraz Młyn Malinie Dziewit z Malinia (woj. podkarpackie) wspólnie uzgadniali swoje oferty w przetargach na dostawy pieczywa. Jeśli były one dwiema najkorzystniejszymi, wówczas zwycięzca rezygnował z zawarcia umowy z usługodawcą. Oznaczało to wybranie oferty drugiego z uczestników zmowy, która była droższa od wybranej pierwotnie" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem UOKiK o wspólnym działaniu świadczy m.in. fakt podpisywania w niektórych przypadkach ofert obu przedsiębiorców przez tę samą osobę, te same błędy w dokumentach, brak określonych załączników, czy wysyłanie ofert w tym samym czasie w jednej placówce pocztowej.

d3crzy9

"Wspólnym ustaleniom mogły sprzyjać powiązania rodzinne pomiędzy przedsiębiorcami udziałowcy spółki Młyn Malinie Dziewit są rodzicami i rodzeństwem właścicielki FPU Natex. Prawo nie zabrania w takich przypadkach udziału w przetargach, jednak oferty nie mogą być ustalane wspólnie lecz składane niezależnie od siebie" - czytamy dalej.

Decyzja nie jest prawomocna. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wskazano także.

(ISBnews)

d3crzy9

Podziel się opinią

Share
d3crzy9
d3crzy9