Trwa ładowanie...
d2hi6g5
16-12-2015 16:00

UOKiK nałożył ponad 2 mln zł kar za zmowę na rynku zegarków (aktl.)

#
Dochodzi wypowiedź Swatch Group Polska.
#

Share
d2hi6g5

16.12. Warszawa (PAP) - Ponad 2 mln zł kar nałożył UOKiK na dystrybutorów zegarków za zmowę i ustalanie minimalnych cen detalicznych zegarków takich marek jak Omega, Tissot, Swatch czy Longines - podał Urząd.

Postępowanie w sprawie niedozwolonego porozumienia na rynku sprzedaży zegarków zostało wszczęte w czerwcu 2013 r. Jak podano, w jego wyniku UOKiK ustalił, że Swatch Group Polska wraz z dystrybutorami ustalają minimalne ceny detaliczne sprzedaży zegarków. Według UOKiK w przypadku sklepów tradycyjnych niedozwolona praktyka trwała co najmniej od 2005 r., a sklepów internetowych od 2009 r.

Jak podał Urząd, w tym czasie Swatch Group Polska monitorował stosowanie cen przez dystrybutorów, sankcjonując sprzedaż po stawkach niższych niż ustalone nawet wstrzymaniem dostaw. Według Urzędu także sami dystrybutorzy, będący stronami postępowania zwracali się bezpośrednio do Swatch Group Polska o podjęcie interwencji w przypadkach odstępstw od ustaleń cenowych.

Urząd zarzuca także przedsiębiorcom, że byli świadomi, iż ich działania naruszają konkurencję. Jako dowód przedstawiono fragmenty wymienianych między nimi maili, np. w jednym z nich pojawiło się ostrzeżenie: "pomijam fakt co by było, gdyby do pierwotnego listu oraz do wszystkich następnych dotarł UOKiK".

d2hi6g5

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję UOKiK nałożył na przedsiębiorców kary finansowe w łącznej wysokości ponad 2 mln zł, z czego ponad 1 mln 113 tys. zł na Swatch Group Polska, ponad 800 tys. na Vistula Group, a na trzy mniejsze podmioty po kilkadziesiąt tysięcy zł. Urząd zakazał także zaniechania tych praktyk.

Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konkurentów. Z drogi odwoławczej zamierza w tej sprawie skorzystać Swatch Group Polska, która - jak poinformowała PAP - nie zgadza się z decyzją UOKiK.

"Pomimo faktu, iż Swatch Group (Polska) nie czuje się odpowiedzialna za jakiekolwiek praktyki ograniczające konkurencję, ściśle współpracowała z Urzędem w ramach postępowania" - dodała firma w przesłanym PAP oświadczeniu.

d2hi6g5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hi6g5