UOKiK wygrywa w sądzie z Orange (komunikat)
...
15.04. Warszawa - UOKiK informuje:
Polska Telefonia Komórkowa Centertel (obecnie href="http://finanse.wp.pl/isin,PLTLKPL00017,notowania-podsumowanie.html">Orange PolskaOrange Polska (Zobacz notowania spółki »))
działała niezgodnie z prawem utrudniając konsumentom przeczytanie umowy przed jej zawarciem. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się ze stanowiskiem UOKiK.
Gdy umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych jest zawierana lub zmieniana na odległość (np. przez telefon lub Internet), operator powinien dostarczyć konsumentowi kontrakt w wersji pisemnej. Postępowanie UOKiK wykazało m.in., że spółka PTK Centertel (obecnie href="http://finanse.wp.pl/isin,PLTLKPL00017,notowania-podsumowanie.html">Orange PolskaOrange Polska)
wywierała na swoich klientów niedopuszczalną presję, wymagając, aby podpisywali umowę w obecności kuriera. Zdaniem UOKiK, stosowana przez href="http://finanse.wp.pl/isin,PLTLKPL00017,notowania-podsumowanie.html">OrangeOrange praktyka utrudniała konsumentom przeczytanie ze zrozumieniem kontraktu przed jego podpisaniem. Tymczasem, zgodnie z prawem, konsument powinien mieć realną możliwość zapoznania się z wzorcem umownym przez złożeniem podpisu tak, aby znał wiążące go postanowienia.
Wyrok sądu dotyczy decyzji Prezes UOKiK z grudnia 2010 r. Sąd podzielił stanowisko UOKiK, jednak obniżył karę pieniężną do 13 937 400 zł. Za okoliczność łagodzącą uznane zostało podjęcie przez PTK Centertel (obecnie href="http://finanse.wp.pl/isin,PLTLKPL00017,notowania-podsumowanie.html">Orange PolskaOrange Polska)
negocjacji ze spółką kurierską w celu zmiany sposobu doręczania przesyłek. Wyrok SOKiK w Warszawie z 2 kwietnia 2013 r. (XVII Ama 51/11) nie jest prawomocny, stronom przysługuje apelacja.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/