Trwa ładowanie...

Urlop rodzicielski dla ojców. Rząd planuje zmiany

Prawdopodobnie rząd nie wydłuży urlopu rodzicielskiego. Wcześniejsze zapowiedzi weryfikuje kryzys związany z pandemią.

Share
Urlop rodzicielski dla ojców. Rząd planuje zmiany
Źródło: Flickr
d27t4q5

Urlop rodzicielski może nie zostać wydłużony o dodatkowe dwa miesiące, z których mogliby korzystać wyłącznie ojcowie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Możliwe, że mężczyźni będą mogli z niego korzystać jedynie w ramach rocznej puli, która obowiązywała dotychczas.

Wówczas jednak, jak sugeruje dziennik, kobietom do wykorzystania pozostanie maksymalnie dziesięć miesięcy płatnej opieki po porodzie. Pozostałe dwa miesiące przepadną, chyba, że wykorzysta je ojciec.

d27t4q5

Jak przypomina gazeta, zgodnie z unijną dyrektywą, którą mamy obowiązek wdrożyć do sierpnia 2022 r., co najmniej dwa miesiące rodzicielskiego musi przysługiwać wyłącznie mężczyznom.

Publiczne pieniądze na startupy. 280 mln zł na rozwój innowacyjnej gospodarki

Rząd rozważał wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego o dodatkowe 2 miesiące dla mężczyzn. Teraz, jak tłumaczy na łamach "DGP" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, koronawirus weryfikuje plany.

– Skutki pandemii mają jednak istotny wpływ na budżet państwa i kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. A wydłużenie urlopu oznaczałoby dodatkowe wydatki. Liczę na merytoryczne wsparcie Rady Rodziny, która działa w naszym ministerstwie, tak abyśmy mogli wprowadzić dobre rozwiązania związane z polityką demograficzną naszego kraju – stwierdził na łamach "DGP" wiceminister.

d27t4q5
d27t4q5

Podziel się opinią

Share
d27t4q5
d27t4q5