Trwa ładowanie...
d2os8l0

Urlop rodzicielski dla ojców. Rząd planuje zmiany

Prawdopodobnie rząd nie wydłuży urlopu rodzicielskiego. Wcześniejsze zapowiedzi weryfikuje kryzys związany z pandemią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prawdopodobnie rząd nie wydłuży urlopu rodzicielskiego.
Prawdopodobnie rząd nie wydłuży urlopu rodzicielskiego. (Flickr)
d2os8l0

Urlop rodzicielski może nie zostać wydłużony o dodatkowe dwa miesiące, z których mogliby korzystać wyłącznie ojcowie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Możliwe, że mężczyźni będą mogli z niego korzystać jedynie w ramach rocznej puli, która obowiązywała dotychczas.

Zobacz: Urlop od korporacji. Jak macierzyński, tyle że na rozwój biznesu

Wówczas jednak, jak sugeruje dziennik, kobietom do wykorzystania pozostanie maksymalnie dziesięć miesięcy płatnej opieki po porodzie. Pozostałe dwa miesiące przepadną, chyba, że wykorzysta je ojciec.

d2os8l0

Jak przypomina gazeta, zgodnie z unijną dyrektywą, którą mamy obowiązek wdrożyć do sierpnia 2022 r., co najmniej dwa miesiące rodzicielskiego musi przysługiwać wyłącznie mężczyznom.

Publiczne pieniądze na startupy. 280 mln zł na rozwój innowacyjnej gospodarki

Rząd rozważał wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego o dodatkowe 2 miesiące dla mężczyzn. Teraz, jak tłumaczy na łamach "DGP" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, koronawirus weryfikuje plany.

d2os8l0

– Skutki pandemii mają jednak istotny wpływ na budżet państwa i kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. A wydłużenie urlopu oznaczałoby dodatkowe wydatki. Liczę na merytoryczne wsparcie Rady Rodziny, która działa w naszym ministerstwie, tak abyśmy mogli wprowadzić dobre rozwiązania związane z polityką demograficzną naszego kraju – stwierdził na łamach "DGP" wiceminister.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2os8l0

Podziel się opinią

Share

d2os8l0

d2os8l0