Trwa ładowanie...

Urzędnicy wiedzą o nas coraz więcej. Inwigilacja na każdym kroku?

Urzędnicy coraz więcej wiedzą o codziennym życiu obywateli dzięki wykorzystaniu nowinek technicznych - donosi "Rzeczpospolita".

Share
Urzędnicy wiedzą o nas coraz więcej. Inwigilacja na każdym kroku?
Źródło: WP.PL, Fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d1zewr5

Kamery, mapy satelitarne, drony czy systemy GPS pozwalające śledzić pracowników - to tylko niektóre z szerokiej gamy urządzeń technicznych, po jakie sięgają urzędy i instytucje publiczne.

Fundacja Panoptykon chce stworzyć mapę narzędzi nadzorczych w Polsce i podmiotów, które je wykorzystują. "Do około stu instytucji, w tym urzędów miast oraz ministerstw i służb, wysłaliśmy ankiety z pytaniem, jakie posiadają narzędzia nadzoru pozwalające zbierać informacje o obywatelach" - mówi Walkowiak i dodaje, że chodzi o urządzenia mające służyć bezpieczeństwu czy wykrywaniu nadużyć.

Część miast już odpowiedziała. Okazuje się, że kamery uliczne i bramki wejściowe do urzędów są już normą. Brakuje jednak realnej weryfikacji ich wykorzystania. "Nie ma choćby statystyk dotyczących tego, jakie przestępstwa czy wykroczenia zostały dzięki nim ujawnione, ani których sprawców złapano" - podkreśla Walkowiak.

Więcej na http://www.rp.pl

d1zewr5

Podziel się opinią

Share
d1zewr5
d1zewr5