Trwa ładowanie...
d1cllw8

USA/Na Wall Street bez większych zmian

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian głównych indeksów. Inwestorzy oczekują na piątkowy raport z rynku pracy.

Share
d1cllw8

Na koniec dnia indeks Dow Jones Industrial spadł o 0,07 proc. do 18 268,50 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,05 proc. do 2160,77 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 0,17 proc. do 5306,85 pkt.

W centrum zainteresowania inwestorów były w czwartek dane z rynku pracy USA.

W USA tygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych wyprzedziły nieznacznie oczekiwania rynku - liczba była najniższa od kwietnia, a tym samym znalazła się na poziomie nie widzianym od 1973 r. Czterotygodniowa średnia krocząca tego wskaźnika, niwelująca jego tygodniowe wahania, również jest najniższa od 43 lat.

d1cllw8

Ponadto, z danych Challanger wynika, iż we wrześniu nieprzerwanie od maja w USA spadała liczba zapowiadanych zwolnień pracowników.

Czwartkowe dane stanowią pozytywny prognostyk przed piątkową publikacją kluczowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters oczekują, że w USA powstało we wrześniu 175 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, a bezrobocie utrzymało się na poziomie 4,9 proc.

Dobre dane z rynku pracy mogą stanowić argument za podwyżką stóp procentowych dla amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W reakcji na czwartkowe dane lekko wzrosło, do blisko 64 proc., wyceniane przez kontrakty na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu. W ciągu tygodnia prawdopodobieństwo to wzrosło już ponad 10 proc.

d1cllw8

Podziel się opinią

Share
d1cllw8
d1cllw8