Trwa ładowanie...
dhv0dsw

USA/ Na Wall Street małe zmiany, w centrum uwagi Grecja

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się niedużymi zmianami. Inwestorzy analizują potencjalne konsekwencje zwycięstwa opozycyjnej lewicowo-populistycznej partii SYRIZA w wyborach w Grecji. Obawy rodzi też zbliżająca się do Nowego Jorku burza śnieżna.
Share
dhv0dsw

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,02 proc. i wyniósł 17.669,87 pkt.

S&P 500 zwyżkował o 0,26 proc. i wyniósł 2.057,09 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,29 proc., do 4.771,76 pkt.

dhv0dsw

Ugrupowanie SYRIZA zdecydowanie wygrało niedzielne wybory parlamentarne w Grecji, zdobywając 36,34 proc. głosów - poinformowano w poniedziałek, przedstawiając wyniki po przeliczeniu 99,8 proc. oddanych głosów.

Wraz z przypadającą z mocy prawa zwycięzcy wyborów dodatkową pulą 50 mandatów SYRIZA obsadzi łącznie 149 miejsc w 300-osobowym jednoizbowym greckim parlamencie, co oznacza, że do uzyskania bezwzględnej większości zabrakło jej tylko dwóch mandatów.

Drugie miejsce z wynikiem 27,81 proc. zajęło konserwatywne ugrupowanie Nowa Demokracja (ND) dotychczasowego premiera Antonisa Samarasa, które będzie miało 76 deputowanych.

"Ostatecznie, w najbliższych tygodniach lub miesiącach, w Grecji zostanie osiągnięty kompromis, ale droga do niego będzie wyboista" - ocenił Daniel Murray z EFG Asset Management w Londynie. "SYRIZA dostała mocny antyoszczędnościowy mandat. Z drugiej strony partia ta złagodziła swoją retorykę w okresie przedwyborczym. Zamierza renegocjować warunki programu pomocowego, ale chce również pozostać w strefie euro" - dodał.

dhv0dsw

Tymczasem północno-wschodnie wybrzeże USA, od Filadelfii do Nowego Jorku, przygotowuje się na atak w poniedziałek burz śnieżnych o rzadko spotykanej sile. Według meteorologów w niektórych rejonach może spaść nawet do 90 cm śniegu.

W Nowym Jorku władze zaleciły mieszkańcom pozostanie w domach, jednak giełdy funkcjonują według planu.

W USA trwa sezon wyników. Z firm z indeksu S&P 500, które podały wyniki, 77 proc. miało zysk powyżej oczekiwań analityków.

We wtorek wyniki kwartalne Lockheed Martin, United Technologies, Pfizer, Procter&Gamble, Caterpillar, AT&T, US Steel, Amgen, Apple, Electronic Arts, Yahoo, 3M, American Airlines, a w środę Biogen, Boeing, Facebook.

W czwartek inwestorzy poznają raporty Dow Chemical, Colgate-Palmolive, ConocoPhillips, Ford Motor, Time Warner Cable, Amazon, Google, Visa, Viacom, a w piątek Chevron, Eli Lilly, Mattel, Whirlpool i MasterCard.

W środę wieczorem decyzję dotyczącą polityki pieniężnej ogłosi amerykańska Rezerwa Federalna (Fed).

dhv0dsw

Podziel się opinią

Share
dhv0dsw
dhv0dsw