USA/ Na Wall Street spadki, S&P 500 pod kreską licząc od początku roku
Czwartkowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem spadków, a notowaniom indeksów szkodziły zniżkujące ceny ropy naftowej. W efekcie S&P 500 ponownie znalazł się na minusie licząc od początku 2016 roku.
07.04.2016 22:55
Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 1,07 proc. i wyniósł 17.526,89 pkt.
S&P 500 spadł o 1,20 proc. i wyniósł 2.041,91 pkt.
Nasdaq Composite zniżkował o 1,47 proc. do 4.848,37 pkt.
Ze spółek mocno zniżkowały Goldman Sachs i Apple.
"Rynek walutowy obecnie dominuje nad innymi i za każdym razem, gdy widzimy ważny ruch na jednej czy drugiej walucie to powoduje nerwowość na giełdach" - powiedziała Quincy Krosby, strateg rynkowy z Prudential Financial.
Jej zdaniem, większość ostatnich spadków na giełdach to realizacja zysków w oczekiwaniu na początek sezonu publikacji wyników za pierwszy kwartał.
"Mamy nadzieję, że sezon wyników da jasny sygnał, który pozwoli ruszyć rynek w górę" - powiedziała.
Obecnie na rynkach panuje duża zmienność, co zdaniem analityków może być trudne do uzasadnienia.
"Dane ekonomiczne nie zmieniają się z dnia na dzień, żeby uzasadnić taką zmienność" - zwraca uwagę Mark Luschini, główny strateg inwestycyjny z Janney Montgomery Scott.
Po silnych, 5-proc. wzrostach w środę, spadały ceny ropy naftowej. Brent poszedł w dół o 2 proc. i wyceniany jest na 39 dolarów za baryłkę. W środę do zakupów ropy skłaniały dane z USA, wskazujące na pierwszy od siedmiu tygodni spadek zapasów surowca w USA. Gorszy wydźwięk miały jednak czwartkowe dane, z których wynika, że rośnie eksport ropy naftowej z Iraku.
Dolar osłabia się nieznacznie w stosunku do euro, kurs EUR/USD spada do poziomu 1,137 po publikacji raportu z marcowego posiedzenia Fed.
Z "minutes" wynika, że członkowie Fed w trakcie marcowego posiedzenia rozmawiali na temat podwyżki stóp procentowych w USA w kwietniu, padły jednak głosy sprzeciwiające się takiemu rozwiązaniu. W gołębim tonie wypowiedzieli się w czwartek tymczasem przedstawiciele EBC, którzy zasugerowali możliwość dalszego luzowania polityki monetarnej w strefie euro.
Członkowie Fed w trakcie marcowego posiedzenia rozmawiali na temat podwyżki stóp procentowych w USA w kwietniu. Kilku z nich stwierdziło, że taka decyzja byłaby niewskazana, jednak pozostali zasugerowali gotowość do takiego ruchu.
"Kliku członków FOMC wyraziło przekonanie, że ostrożne podejście do podwyżek stóp procentowych +byłoby rozsądne+ i wskazali, że podwyżka w kwietniu mogłaby sprawić wrażenie nadmiernego pośpiechu ze strony Fed" - napisano w raporcie z marcowego posiedzenia Fed.
Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 267 tys. z 276 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 270 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,191 mln w tygodniu, który skończył się 26 marca. Tutaj spodziewano się 2,170 mln osób.