Trwa ładowanie...
usa
12-07-2013 23:35

USA: Nieduże wzrosty amerykańskich indeksów na koniec tygodnia

Ostatnia sesja na Wall Street w tym tygodniu przyniosła uspokojenie i nieduże wzrosty głównych indeksów po mocnych wzrostach z czwartku. W piątek po południu w dół pociągnął indeksy w USA Boeing, po pożarze samolotu Dreamliner na londyńskim lotnisku Heathrow. Ostatecznie indeksy nadrobiły straty.

USA: Nieduże wzrosty amerykańskich indeksów na koniec tygodniaŹródło: Kamil Jakubczak, Wirtualna Polska
d3c2np3
d3c2np3

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,02 proc., do 15.464,07 pkt.

Nasdaq wzrósł o 0,61 proc., do 3.600,08 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,31 proc. i wyniósł 1.680,18 pkt.

d3c2np3

Inwestorzy w piątek poznali wyniki kwartalne banków JP Morgan, Wells Fargo oraz czerwcowy odczyt inflacji PPI w USA.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w czerwcu o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Pracy USA. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,2 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,5 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,1 proc.

Rok do roku wskaźnik PPI wzrósł w czerwcu o 2,5 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,7 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 2,1 proc. i wzrostu o 1,6 proc.

- Wyższa inflacja PPI wynika ze wzrostu cen energii. Nie widzimy na razie sygnałów, aby ta zmiana miała się przełożyć na wyższą inflację konsumencką - ocenił Gennadiy Goldberg, analityk TD Securities.

d3c2np3

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w lipcu 83,9 pkt., wobec 84,1 pkt. zanotowanych w czerwcu - podano w piątek we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 84,7 pkt.

W trakcie sesji zyskiwały akcje banków po tym, jak lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne podały JPMorgan i Wells Fargo.

JPMorgan zanotował w II kw. 2013 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,60 USD. Analitycy szacowali zysk na poziomie 1,45 USD na akcję. Przychody netto banku wyniosły w II kw. 2013 r. 25,2 mld USD - podał bank w raporcie kwartalnym. Analitycy oczekiwali 24,96 mld USD. Wyniki banku w tej kategorii mogą być jednak nieporównywalne z konsensusem.

Wells Fargo & Co. zanotował w II kw. 2013 r. zysk netto w wysokości 98 centów na akcję. Analitycy spodziewali się zysku netto na poziomie 93 centów na akcję. Przychody banku w II kwartale wyniosły 21,4 mld USD, tutaj spodziewano się 21,16 mld USD.

d3c2np3

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty i nowe historyczne rekordy indeksów S&P 500 i Dow Jones. Amerykańskie indeksy odrobiły tym samym wszystkie straty poniesione w trakcie majowo-czerwcowej korekty. Dobre nastroje inwestorów to efekt oczekiwań, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom amerykański bank centralny powstrzyma się od wygaszania programu luzowania ilościowego w najbliższym czasie.

Indeks S&P 500 może wzrosnąć do 1.750 pkt. do końca 2013 r. wspierany przez poprawiającą się kondycję amerykańskiej gospodarki. Na korzyść akcji przemawiają atrakcyjne, w porównaniu z obligacjami, wyceny - uważa David Kostin, główny analityk ds. amerykańskiego rynku akcji w Goldman Sachs.

Wyceny amerykańskich akcji są godziwe, najlepszą strategią obecnie jest sprzedaż obligacji i kupno akcji, szczególnie tych wypłacających dywidendy oraz tych charakteryzującymi się najbardziej korzystnymi, potencjalnymi stopami zwrotu skorygowanymi o ryzyko - ocenił Kostin w CNBC.

- Do grudnia powinniśmy widzieć coraz więcej sygnałów poprawiającej się aktywności w gospodarce USA. Rosnąca aktywność to dobre otoczenie dla korporacji, co powinno być widoczne we wzroście zysków w drugiej połowie roku - powiedział.

d3c2np3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c2np3