Trwa ładowanie...
d3mppn0

USA osiągnęło największy deficyt budżetowy w tej dekadzie

Stany Zjednoczone mają rekordowo wysoki budżet. W roku podatkowym 2018 wyniósł 17 procent, co przekłada się na kwotę aż 779 miliardów dolarów. To największy deficyt od 2012 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Deficyt budżetowy w USA jest największy od 2012 roku.
Deficyt budżetowy w USA jest największy od 2012 roku. (Wikimedia Commons CC BY)
d3mppn0

Takie wyniki potwierdził wspólny raport sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina i dyrektora Biura ds. Zarządzania i Budżetu Białego Domu Micka Mulvaneya.

W relacji do PBK deficyt wzrósł o 3,9 procenta. Powodem tego było radykalne cięcie podatków dla firm przez Republikanów. Wydatki państwa rosły, podczas gdy dochody obniżyły się. W stosunku do poprzedniego roku podatkowego, deficyt jest większy o 113 miliardów dolarów.

Zdecydowana część deficytu pochodzi z rosnących kosztów obsługi długu USA. Zakres działalności pożyczkowej budżetu wzrósł - po części po to, żeby przez jakiś czas zalepić dziurę, która wynikała z obniżenia stawek CIT, ale trzeba było też zwiększyć wydatki na armię.

d3mppn0

Rosną też stopy procentowe. Decyzją Rezerw Federalnych podnoszą się one co kwartał, podczas gdy inflacja jest na niskim poziomie. Sytuacja irytuje prezydenta Donalda Trumpa. Fed tłumaczy wszystko pojawiającymi się sygnałami inflacyjnymi.

Mimo to w raporcie można zauważyć jakieś plusy. Dane Departamentu Stanu pokazują sporą nadwyżkę we wrześniu, która wynosi aż 199 mld dol. - Dynamicznie rozwijająca się gospodarka amerykańska zapewni większe dochody rządowe - ważny krok w kierunku długoterminowej stabilności finansów - powiedział Mick Mulvaney.

d3mppn0

Podziel się opinią

Share
d3mppn0
d3mppn0