Trwa ładowanie...
d3icrng
08-01-2016 23:05

USA/Słaba końcówka sesji na Wall Street

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami, które nabrały tempa w końcówce notowań. W centrum uwagi znajdują się: lepszy od oczekiwań raport z rynku pracy za grudzień, spowolnienie w gospodarce Chin oraz spadek cen ropy naftowej.

d3icrng
d3icrng

Na zamknięciu Dow Jones Industrial Average stracił 1,03 proc. i wyniósł 16 346,23 pkt. S&P 500 spadł o 1,1 proc. i wyniósł 1 922 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 0,98 proc. do 4 643,63 pkt.

Duża zmienność panowała w piątek na rynku ropy naftowej. Po próbach odbicia rano, po południu ceny surowca ponownie zaczęły spadać.

"Wciąż jeszcze nie widać zmiany trendu. Potrzebne są dowody na to, że spada nadpodaż surowca na rynku, aby możliwe było zatrzymanie się spadków jego cen" - powiedział w CNBC Michael Poulsen, analityk Global Risk Management.

Z danych makro najważniejszy dla inwestorów był opublikowany raport na temat zatrudnienia w gospodarce USA w grudniu. Wynika z niego, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w grudniu wzrosła o 292 tys., podczas gdy w listopadzie odnotowano wzrost o 252 tys., po korekcie.

d3icrng

"Myślę, że dane te są zgodne z oczekiwaniami Fed i wpisują się w prognozy dotyczące polityki monetarnej. Piątkowy raport z rynku pracy nie powinien zmienić planów Fed" - oceniła dla CNBC Tara Sinclair, główna ekonomistka Indeed.

Na rynku panuje niepewność co do terminu kolejnej podwyżki stóp procentowych przez Fed. Z aktualnych prognoz amerykańskiego banku centralnego wynika, że stopy procentowe mogłyby być podniesione cztery razy w tym roku.

Bardziej sceptyczny jest jednak rynek terminowy, który zakłada, że będą tylko dwie podwyżki - kolejna miałaby nastąpić dopiero w czerwcu.

W centrum uwagi analityków znajduje się też sytuacja w Chinach. Po silnym 7 proc. spadku i zawieszeniu notowań na giełdzie w Szanghaju w czwartek, główny indeks chińskiej giełdy zanotował w piątek wzrost o prawie 2 proc.

Inwestorzy dobrze przyjęli informacje o podniesieniu w piątek stawki referencyjnej dla kursu wymiany juana (wcześniej przez osiem sesji z rzędu była ona obniżana przez chińskie władze. Chiński bank centralny poinformował, że zamierza przeprowadzić dalszą liberalizację sposobu ustanawiania kursu waluty.

d3icrng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3icrng