USA/Wzrosty na giełdzie, rynek analizuje wyniki kwartalne
Czwartkowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem wzrostów głównych indeksów. Dobre nastroje na rynku USA to efekt zatwierdzenia przez grecki parlament wymaganych przez wierzycieli reform oraz serii lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych spółek.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,39 proc., do 18.120,25 pkt.
S&P 500 zyskał 0,80 proc. i wyniósł 2.124,29 pkt.
Nasdaq Comp. wzrósł o 1,26 proc. i wyniósł 5.163,18 pkt.
Grecki parlament przyjął reformy oszczędnościowe. Pakiet reform zatwierdzony przez parlament był stawianym przez wierzycieli warunkiem udzielenia Grecji kolejnego, trzyletniego wsparcia finansowego.
Po zatwierdzeniu przez grecki parlament reform eurogrupa zgodziła się na przyznanie Grecji pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności po zakończeniu niezbędnych krajowych procedur. Państwa UE dały z kolei zielone światło na 7 mld euro pożyczki pomostowej dla Aten.
Europejski Bank Centralny zdecydował o zwiększeniu limitu w ramach awaryjnego finansowania ELA. Szef EBC Mario Draghi poinformował, że bank centralny strefy euro zakłada, że Grecja pozostanie w unii walutowej.
Prezes EBC ocenił, że ożywienie w gospodarce strefy euro postępuje, a podwyższona niepewność na rynkach finansowych związana z greckim kryzysem na razie nie szkodzi temu procesowi.
Draghi zadeklarował również, że program luzowania ilościowego w strefie euro zostanie zrealizowany zgodnie z wcześniejszymi założeniami oraz że jest gotowy do użycia "wszystkich dostępnych środków", gdyby gospodarka ponownie miała wpaść w kłopoty.
Zdaniem prezes Fed Janet Yellen sytuacja w gospodarce amerykańskiej, w tym na rynku pracy, może się dalej poprawiać, co powinno pozwolić na podwyżkę stóp procentowych w USA w tym roku.
Szefowa Fed, która w środę i w czwartek w Kongresie USA przedstawiała amerykańskim parlamentarzystom swoje cykliczne, odbywające się raz na sześć miesięcy, sprawozdanie, wypowiedziała się w tonie podobnym do swoich poprzednich wystąpień publicznych z kilku ostatnich miesięcy. Przyznała jednocześnie, że realizacji pozytywnego scenariusza w gospodarce USA, może zaszkodzić niepewność związana z greckim kryzysem oraz niestabilna sytuacja na chińskich giełdach.
Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu zakończonym 11 lipca w USA spadła do 281 tys. z 296 tys. tydzień wcześniej po korekcie.
Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 285 tys. wobec 297 tys. tydzień wcześniej przed korektą.
Indeks aktywności wytwórczej Filadelfia Fed wyniósł w lipcu 5,7 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 12,0 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wskazał na 15,2 pkt.
Rynek poznał w czwartek sporą porcję raportów kwartalnych amerykańskich korporacji.
Inwestorzy dobrze przyjęli dokonania Netflixa. Serwis internetowy umożliwiająct streaming filmów on-line zarobił w drugim kwartale 6 centów na akcję podczas gdy rynek spodziewał się 4 centów. Spółka zaraportowała również mocniejszy od oczekiwań wzrost nowych subskrybentów.
Wyniki kwartalne podał największy na świecie producent procesorów komputerowych Intel. Zysk spółki w drugim kwartale wyniósł 55 centów i okazał się wyższy od oczekiwań na poziomie 50 centów. Rynek dobrze przyjął również informacje o prognozie wyższych od oczekiwań marż w trzecim kwartale.
Wyniki kwartalne podały też banki Goldman Sachs oraz Citigroup.
Goldman Sachs zanotował w drugim kwartale skorygowany zysk na akcję w wysokości 4,49 USD. Analitycy spodziewali się mniejszego zysku, 3,96 USD na akcję.
Po uwzględnieniu kosztów prawnych związanych z postępowaniem w sprawie nieprawidłowości w obsłudze rynku hipotecznego, zysk wyniósł 1,98 USD za akcję wobec 4,10 USD rok wcześniej.
Skorygowany zysk na akcję Citigroup Inc. wyniósł w drugim kwartale 1,45 USD. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 1,34 USD na akcję.