Trwa ładowanie...
dvdmd2y
15-03-2017 23:00

USA/ Wzrosty na Wall Street, Fed nie tak jastrzębi jak oczekiwano

Zgodnie z oczekiwaniami amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła na marcowym posiedzeniu stopy procentowe do 0,50-1,00 proc. Inwestorzy spodziewali się jednak bardziej jastrzębich sygnałów ze strony Fed. W Holandii centrowe siły polityczne wyprzedziły eurosceptyków w wyborach parlamentarnych.

dvdmd2y

Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,54 proc. do 20.950,1 pkt.

S&P 500 zwyżkował o 0,83 proc. i wyniósł 2.385,19 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,74 proc. do 5.900,05 pkt.

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych do 0,75-1,00 proc. z 0,50-0,75 proc. Członkowie Fed spodziewają się jeszcze dwóch podwyżek stóp o 25 pb w 2017 r. W 2018 r. Fed oczekuje 3 podwyżek stóp proc. Przed posiedzeniem na rynku spekulowano, iż Fed może zdecydować się na szybsze tempo normalizacji polityki monetarnej.

dvdmd2y

3 podwyżki stóp procentowych rocznie przez Fed można zaliczyć do "stopniowego" podnoszenia stóp proc. - oceniła na konferencji prasowej po posiedzeniu Fed jej prezes Janet Yellen. Zbyt długie zwlekanie z podwyżkami oznaczać będzie konieczność szybszego zacieśnienia polityki monetarnej w przyszłości - dodała.

W ocenie Yellen, jedna podwyżka mniej lub więcej względem mediany prognoz członków Fed (czyli 2 lub 4 podwyżki w 2017 r. i 2019 r.) również oznacza "stopniową" ścieżkę podwyżek.

Odebrane przez rynek jako gołębie wyniki posiedzenia Fed oraz rozkład głosów w holenderskim parlamencie (PVV zdobyło ex aequo drugą największą liczbę mandatów wg exit polls) osłabiło dolara. Notowania eurodolara zwyżkowały do najwyższych od miesiąca poziomów 1,0735, kurs USD/JPY spada z kolei do 113,3, najniżej od początku marca.

Osłabienie dolara wpłynęło na wzrost cen surowców - ropa naftowa WTI zdrożała o 2,5 proc. do 48,9 USD za baryłkę, a złoto zyskuje na wartości 1,5 proc. do 1.221 USD za uncję.

dvdmd2y

Ze spółek w USA, na minusie znalazły się akcje Twittera. W środę doszło do serii włamań na oficjalne konta osób oraz instytucji na całym świecie. Po włamaniu, z konta udostępniano informacje w języku tureckim z wyrazami poparcia dla Turcji, która toczy ostry spór dyplomatyczny z Holandią.

Niewielkie wzrosty notował Time Warner i AT&T. W środę Komisja Europejska wydała zgodę na akwizycję Time'a przez AT&T.

Z danych makro i wskaźników koniunktury, zgodne z oczekiwaniami były odczyty cen konsumenta i sprzedaży detalicznej za luty.

Najlepsze od 12 lat w marcu okazały się nastroje wśród amerykańskich firm budowlanych, które nieoczekiwanie wzrosły.

dvdmd2y

"Budowlańcom sprzyjają działania Donalda Trumpa w obszarze reform regulacyjnych, w szczególności niedawno podpisany dekret ws. zniesienia lub zmiany prawa wodnego, który wpływa na wydawanie pozwoleń na budowę" - powiedział Granger MacDonald, prezes Krajowego Stowarzyszenia Budowniczych Domów (NAHB).

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 237 tys. baryłek, czyli poniżej 0,1 proc., do 528,156 mln baryłek. To pierwszy tygodniowy spadek zapasów w USA w 2017 r. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się wzrostu zapasów o 2,32 mln baryłek.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w lutym wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wyniosła 0,2 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI pozostanie bez zmian mdm, a CPI bazowy wyniesie 0,2 proc. mdm. Rok do roku wskaźnik CPI wyniósł 2,7 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii 2,2 proc. Tutaj analitycy spodziewali się odpowiednio: 2,7 proc. i 2,2 proc.

Sprzedaż detaliczna w USA w lutym wzrosła o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w lutym wzrosła o 0,2 proc. mdm, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna w USA w styczniu wzrosła o 0,6 proc. w ujęciu mdm po korekcie, wobec 0,4 proc. przed korektą. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w styczniu wzrosła o 1,2 proc. mdm po korekcie, wobec 0,8 proc. przed korektą.

dvdmd2y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvdmd2y