Trwa ładowanie...

USA zmieni układ sił na mapie gazowej Europy?

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Krym, Stany Zjednoczone chcą przyspieszyć eksport amerykańskiego gazu do Europy. Jak pisze dziennik New York Times, decyzja ta ma zmniejszyć uzależnienie sojuszników USA od Kremla.

USA zmieni układ sił na mapie gazowej Europy?Źródło: AFP, fot: Barbara Sax
d150uih
d150uih

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Krym, Stany Zjednoczone chcą przyspieszyć eksport amerykańskiego gazu do Europy. Jak pisze dziennik "New York Times", decyzja ta ma zmniejszyć uzależnienie sojuszników USA od Kremla.

"Kryzys na Krymie zapowiada nową erę amerykańskiej dyplomacji energetycznej" - pisze "New York Times". Gazeta podkreśla, że w tej chwili Europa jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskich źródeł energii. Na przykład Ukraina importuje z Rosji 60 procent gazu naturalnego.

W ostatnich dniach amerykański Departament Stanu przyspieszył prace nad zniesieniem zakazu eksportu gazu naturalnego z USA. Propozycję tę wspierają republikanie oraz amerykańskie koncerny energetyczne takie jak ExxonMobil.

Jeszcze w 2007 roku Ameryka miała niedobory gazu naturalnego a George Bush rozważał import tego surowca z Rosji. Wydobyciu gazu z łupków, których Amerykanie mają bardzo dużo, diametralnie zmieniło sytuację. Obecnie USA produkują więcej energii we własnym kraju niż importują.

"New York Times" zauważa, że choć Rosja jest w tej chwili największym eksporterem gazu , to największym producentem tego surowca są Stany Zjednoczone. Amerykanie liczą na to, że eksport gazu zmieni układ sił w Europie i podważy wpływy Władimira Putina

d150uih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d150uih

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj