USD -Indeks najniżej od września 2008 r.
We wtorek dolar amerykański dalej osłabiał się. Jeszcze na początku europejskiej sesji mogliśmy obserwować lekkie umocnienie USD względem EUR, które miało miejsce po kiepskim odczycie indeksu ZEW z Niemiec
(wskaźnik kondycji największej z gospodarek strefy euro zanotował w październiku spadek o 1,7 punktu do poziomu 56 punktów). Zniżka eurodolara zatrzymała się jednak na poziomie 1,4760 i w dalszej części sesji w notowaniach tej pary walutowej mogliśmy obserwować silne wzrosty.
Walucie europejskiej nie zaszkodziły dziś wypowiedzi członka ECB, Chrystiana Noyera, który stwierdził, że nie widać oznak inflacji w strefie euro. W obliczu nakładania się wielu czynników o negatywnej wymowie dla dolara, reakcja kursu EUR/USD na gorszy od oczekiwań odczyt ZEW była krótkotrwała. W związku z tym niedługo po publikacji nastąpiło odbicie i już ok. godz. 13.00 eurodolar pokonał istotny poziom 1,4850, stanowiący barierę dla dużej ilości opcji walutowych. Fala wzrostowa na tej parze popchnęła kurs dalej, w rezultacie czego przekroczył on nawet na moment szczyt z września ubiegłego roku: 1,4867 USD.
Wzrosły notowania zmienności implikowanej dla pary walutowej EUR/USD, a każdy lokalny dołek wykorzystywany jest przez uczestników rynku do powiększania długich pozycji w euro. Dolar osłabia się również względem pozostałych walut – w momencie gdy wartość złota wyznaczyła dziś nowe maksimum 1068,30 USD za uncję, indeks dolara ukształtował się na poziomie 75,70 punktów – najniższym od września 2008 roku.
Późnym wieczorem uwaga rynku skupiona będzie na wysąpieniach polityków FED. Wypowiadać się będą William Dudley, szef rezerwy federalnej z Nowego Jorku oraz przewodniczący Donald Kohn. W dniu jutrzejszym poznamy natomiast notatki z posiedzenia FOMC, które mogą mieć także istotny wpływ dla notowań USD. Sentyment wokół dolara pozostaje obecnie negatywny i może przełożyć się na jeszcze bardziej zdecydowany ruch wzrostowy EUR/USD.
Tradycyjnie już umacniały się waluty surowcowe: dolar australijski (AUD), dolar nowozelandzki (NZD) i norweska korona (NOK). Również jen japoński, przy udziale nieobecnych wczoraj uczestników rynku z Japonii ponownie okazał się silniejszy w stosunku do dolara. Notowania USD/JPY pozostawały dziś powyżej poziomu 0,90Y zaledwie przez 2 dni od ponad dwóch tygodni.
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.