Trwa ładowanie...

Usługi telekomunikacyjne przyjaźniejsze niepełnosprawnym

Regulaminy, cenniki usług i faktury w alfabecie Braille'a, aparaty telefoniczne dostosowane do osób niepełnosprawnych to część ułatwień, które mają już obowiązek zapewnić dostawcy publicznych usług telekomunikacyjnych.

Usługi telekomunikacyjne przyjaźniejsze niepełnosprawnymŹródło: Fotolia, fot: apops
d1uzncl
d1uzncl

10 października weszło w życie rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących świadczenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych przez dostawców publicznie dostępnych usług telefonicznych.

Od piątku tacy przedsiębiorcy będą musieli na żądanie osoby niepełnosprawnej przygotować regulaminy i cennik swoich usług w formie dostosowanej do możliwości niepełnosprawnego klienta. Chodzi o przygotowanie dokumentów w alfabecie Braille'a lub przy użyciu dużej czcionki. W przypadku wysyłania regulaminów i cenników pocztą elektroniczną - w formacie tekstowym umożliwiającym powiększenie czcionki.

W taki sam sposób przedstawiane mają być dane zawarte na fakturze wraz z podstawowym wykazem wykonanych usług telekomunikacyjnych. W ofercie dostawców mają się pojawić modele telefonów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, czyli m.in. wyposażone w klawiaturę, z co najmniej jednym przyciskiem wyróżnionym w sposób umożliwiające jego rozpoznanie przez osoby niewidome i słabowidzące (w przypadku wyróżnienia jednego przycisku powinien to być przycisk oznaczony cyfrą pięć).

d1uzncl

Połowa telefonicznych aparatów publicznych przystosowana ma być do używania przez osoby niepełnosprawne i umieszczona w miejscu umożliwiającym korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózku inwalidzkim lub korzystającym z aparatu słuchowego. Informacje o oferowanych udogodnieniach mają być prezentowane w sposób dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Dostawcy usług telekomunikacyjnych będą mieli także obowiązek zapewnić pomoc w skonfigurowaniu urządzenia lub usługi telefonicznej osobie niepełnosprawnej.

Później będą kolejne ułatwienia. Bowiem w ciągu 12 miesięcy od dnia ogłoszenia rozporządzenia(w Dzienniku Ustaw opublikowano je 9 kwietnia br.) ok. 500 biur obsługi abonentów (według rozporządzenie ma to być 1/6 biur obsługi danego dostawcy usług telekomunikacyjnych) ma być dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Biura mają być wyposażone w urządzenia umożliwiające połączenie się z tłumaczem polskiego języka migowego lub systemu językowo-migowego online albo zapewniać dostęp do tłumacza polskiego języka migowego lub systemu językowo-migowego. Biura mają także mieć urządzenia umożliwiające powiększenie tekstu i prezentację regulaminu lub cennika. Budynki, w których się znajdują, mają być przystosowane dla osób niepełnosprawnych mających problemy z poruszaniem się. W tym samym terminie dostawcy usług mają obowiązek przystosować biura obsługi do potrzeb osób niepełnosprawnych z upośledzeniem narządu ruchu.

Natomiast przepisy rozporządzenia dotyczące dostosowania stron internetowych dostawców publicznie dostępnych usług telefonicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od dnia ogłoszenia.

d1uzncl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uzncl