Trwa ładowanie...

Ustawa o OFE do Trybunału

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynie dziś skarga w sprawie nowelizacji ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych. Złoży ją Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Ustawa o OFE do TrybunałuŹródło: Jupiterimages
d1c9ei6
d1c9ei6

Zdaniem przedsiębiorców ustawa narusza zasady konkurencji i jest sprzeczna z regulacjami unijnymi.

Ustawa przewiduje między innymi, że maksymalna wysokość opłaty pobieranej przez OFE będzie zmniejszona do 3,5% już od 2010 roku, a nie jak wcześniej planowano od 2014 roku.

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza firmy nie będą miały dostatecznie długiego czasu na dostosowanie działalności do zmian w sposobie ich finansowania. To zaś zagrozi stabilności całego rynku - podkreśla Mordasewicz.

Zastrzeżenia przedsiębiorców budzi również rozwiązanie przewidujące, że jeśli wartość aktywów netto przekroczy 45 mld zł, fundusz nie będzie już mógł pobierać opłaty za zarządzanie. Jeremi Mordasewicz przyznał, że duże fundusze ponoszą mniejsze koszty za zarządzanie.

d1c9ei6

Podkreślił jednak, że jeśli nie osiągną odpowiednio wysokiej stopy zwrotu dla ubezpieczonych, to muszą zapłacić karę - nawet w przypadku nie pobierania opłat. To zaś, zdaniem Mordasewicza, jaskrawo narusza zasady konkurencji i swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

Zdaniem mecenasa Wojciecha Błaszczyka wprowadzona w ustawie zmiana reguł gry jest podstawą do skierowania ustawy do Trybunału. Naruszona została bowiem zasada zaufania do państwa i stanowionego prawa i związana z tym zasada praw słusznie nabytych oraz ochrony interesów w toku. Te zmiany bowiem w opinii Błaszczyka, różnicują prawną pozycję funduszy emerytalnych. Preferują małe i średnie fundusze kosztem dużych.

Przedsiębiorcy ostrzegają, że wprowadzone do ustawy zmiany będą miały niekorzystny wpływ na finanse państwa. Wyjaśniają, że pogorszenie sytuacji finansowej Powszechnych Towarzystw Emerytalnych będzie oznaczać mniejsze wpływy do budżetu z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Także od osób fizycznych, które na skutek zmian mogą stracić pracę.

d1c9ei6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c9ei6