Trwa ładowanie...

Uwaga emerytki! Podwyżki emerytur dla 74 tys. Polek. Wyrównanie od stycznia, ale ważne są terminy

Prawie 75 tys. kobiet, emerytki z rocznika 1953 r. najpierw przez lata dostawały zaniżone świadczenia. W przyszłym roku dostaną wyrównanie. Pieniądze mają być wypłacane od stycznia. Trzeba jednak pamiętać o terminach.

Uwaga emerytki! Podwyżki emerytur dla 74 tys. Polek. Wyrównanie od stycznia, ale ważne są terminyŹródło: Pixabay
dv0hb8i

Po latach zmagań kobiety z rocznika 1953 r. dostaną wyższą emeryturę i rekompensatę za zaniżane świadczenia. Jak pisał serwis money.pl, były pokrzywdzone, gdy w 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę.

Według rządu średnia podwyżka emerytur to ok. 200 zł. Z kolei przeciętne wyrównanie to już 12 786 zł brutto. ZUS ma zacząć wypłaty od stycznia 2021 roku.

Emerytura kobiet rocznika 1953. Jak dostać wyrównanie?

Prawo do wyrównania otrzymają osoby, które przeszły z emerytury wcześniejszej na powszechną i w związku z tym miały mniejsze świadczenie. Jednym z warunków jest, by prawo do emerytury wcześniejszej zostało ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.

dv0hb8i

ZUS przeliczy na nowo z urzędu emerytury tych osób. Nie trzeba zatem składać żadnego wniosku. Z nowego prawa skorzystają też kobiety urodzone w 1953 r., które nie składały wniosku o emeryturę w wieku powszechnym.

Teraz mogą złożyć taki wniosek - nie później niż do 11 stycznia 2021 r. Wówczas emerytura zostanie obliczona bez pomniejszenia o kwoty pobieranej emerytury wcześniejszej.

Będzie wyrównanie i … podatek

Rzecz jednak w tym, że od tych pieniędzy zapłacą podatek. Przeciętna kwota wyrównania ma wynieść 12 786 zł brutto. Od tego zostanie potrącona składka zdrowotna (161 zł) i zaliczka na podatek dochodowy - 2174 zł. W sumie senior odda więc państwu 2335 zł.

dv0hb8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv0hb8i