Trwa ładowanie...

Uważaj na ten lek. GIF wycofuje Octanine F 100 z aptek

Główny Inspektor Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju całej serii leku Octanine F 1000. Preparat stosuje się u pacjentów z zaburzeniami krwawienia np. przy hemofilii typu B.

Uważaj na ten lek. GIF wycofuje Octanine F 100 z aptekŹródło: PAP, fot: PAP/Wojciech Pacewicz
d3w6fq4
d3w6fq4

GIF swoim komunikatem nakazał wycofać Octanine F 100 (Factor IX coagulationis humanus) 1000 j.m proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Decyzja dotyczy numeru serii K726A2208, data ważności: 05.2019.

Przy czym jak informuje Inspektor na opakowaniu widnieje błędna data ważności: 06.2019. Preparat został wyprodukowany przez Octapharma (IP) Limited z Wielkiej Brytanii.

Lek jest dostępny tylko na receptę i podawany jest dożylnie. Octanine F 100 pomaga w leczeniu hemofilii B i profilaktyce krwawień u pacjentów z zaburzeniem krwawienia.

GIF podjął tę decyzję po zawiadomieniu otrzymanym od producenta. Pracownicy Octapharma (IP) Limited już po wysłaniu produktu do aptek zorientowali się o błędnie nadrukowanej dacie ważności. Z tego też powodu Inspektor zarządził jego wycofanie z obrotu.

d3w6fq4

Lek z wyżej wymienionych serii nie może być zatem sprzedawany i nie powinien być używany przez pacjentów. Dla tych ostatnich oznacza to, że mogą go zwrócić do aptek.

Możemy tak zrobić, mimo że Ustawa Prawo Farmaceutyczne mówi: ”produkty lecznicze i wyroby medyczne nie podlegają zwrotowi. Przewiduje się jednak wyjątki od tego zapisu.

W punkcie 6 tej samej ustawy czytamy: "przepis nie dotyczy produktu leczniczego i wyrobu medycznego zwracanego aptece z powodu wady jakościowej lub niewłaściwego ich wydania" (art. 96 ust. 5 i 6).

Zatem w sytuacji wycofania leku przez GIF można liczyć na zwrot pieniędzy. Powinniśmy jednak reklamować produkt w aptece, w której go kupiliśmy. Oczywiście najłatwiej dochodzić swoich praw z paragonem.

d3w6fq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w6fq4