Trwa ładowanie...
dy7u56b

Value4Capital wyjdzie z Konsalnetu nie wcześniej niż w 2016-2017 r.

Warszawa, 08.05.2015 (ISBnews) - Fundusz Value4Capital zdecydował, że wyjdzie z inwestycji w Konsalnet - poprzez giełdę lub transakcję z inwestorem - nie wcześniej niż w przyszłym roku, a niewykluczone, że stanie się to dopiero w 2017 r. Teraz fundusz wzmacnia spółkę i czeka na efekty planowanego przez rząd wprowadzenia z początkiem 2016 roku ozusowania umów - zleceń, poinformował agencję ISBnews prezes Jacek Pogonowski.

Share
dy7u56b

"Spółka rośnie i w tym roku zanotuje kolejny wzrost przychodów i skali. Nie musimy spieszyć się z wyjściem z Konsalnetu. Zdecydowaliśmy, że nadal będziemy rozwijać spółkę, a następnie albo przeprowadzimy IPO, albo spółkę przejmie duży inwestor branżowy lub finansowy. Zainteresowanie potencjalnych inwestorów strategicznych czy finansowych jest naprawdę duże" - powiedział Pogonowski w rozmowie z ISBnews.

Dodał, że fundusz chce także zaczekać na wejście w życie zmian dotyczących wprowadzenia ozusowania umów-zlecenia. Na takich umowach jest zatrudnionych 3/4 pracowników spółki.

"Możemy ocenić stronę kosztową tych zmian, ale nie mamy pełnego obrazu tego, jak zmienią się w związku z tym stawki dla klientów począwszy od 2016 roku. Naszym zdaniem, ceny wzrosną o 20-30%. Jeśli z większością klientów negocjacje zakończą się pozytywnie, to nie odczujemy tego tak mocno. Pewne jest, że ani firma, a tym bardziej pracownik na tym nie zyska. Ozusowanie umów zleceń to nic innego jak dodatkowe obciążenie, zwykły podatek do budżetu państwa, ale nałożony niestety na grupę pracowników najsłabiej uposażonych" - powiedział prezes.

dy7u56b

Pogonowski poinformował, że w tym roku Konsalnet chce utrzymać wysokie tempo wzrostu przychodów z poprzednich lat. W 2014 roku spółka zanotowała 760 mln zł przychodów. W tym roku Konsalnet skupi się na pozyskiwaniu nowych kontraktów i rozwoju organicznym.

Prezes poinformował, że Konsalnet jest zainteresowany akwizycjami, ale nie widzi obecnie interesujących celów przejęć.

"Są propozycje i będziemy się przyglądać, ale to, co widzimy jest niezbyt ciekawe. Będziemy rozwijać się organicznie. Może wrócimy na ścieżkę akwizycyjną w 2016 roku. Rynek rośnie - wolno, co prawda, bo w tempie wzrostu PKB - ale jest to trend pozytywny" - podkreślił.

W jego ocenie, niewielkie tempo wzrostu rynku oraz planowane przez rząd zmiany dotyczące ozusowania umów o dzieło wymuszą w dużej mierze konsolidację rynku. Konsalnet z ok. 10-proc. udziałem jest liderem rynku.

dy7u56b

Pogonowski odniósł się do zmian ustawy o przetargach publicznych, która - w jego ocenie - była dobrym sygnałem dla całego rynku. Wciąż jednak występują przetargi publiczne, gdzie wygrywają ceny w wysokości nawet 5-6 zł za roboczogodzinę. Wynika to z dawnych przyzwyczajeń.

"W naszej ocenie, kryterium ceny nie może być kluczowym warunkiem przy wyborze dostawcy usługi związanej z bezpieczeństwem. Tym bardziej w przypadku trudnych obiektów, takich jak te, które są wpisane na listę wojewody i objęte obowiązkową ochroną. Takim negatywnym przykładem może być obecnie procedowany przetarg na lotnisko w Modlinie" - powiedział Pogonowski.

Konsalnet jest największą firmą branży ochrony w Polsce. Działa ponad 20 lat, oferując pełen zakres usług bezpieczeństwa - od usług ochrony fizycznej, przez obsługę gotówki, konwoje, zabezpieczenia techniczne i monitoring po ratownictwo. Firma zapewnia ochronę fizyczną ponad 3200 obiektów, a usługi monitoringu świadczy dla ok. 40 tysięcy klientów. Wśród klientów są m.in. największe banki w Polsce, sieci handlowe, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, strategiczne obiekty i firmy przemysłowe, a także jednostki wojskowe.

Od 2009r., większościowym udziałowcem firmy jest fundusz inwestycyjny Value4Capital Eastern Europe LP.

Agnieszka Morawiecka

(ISBnews)

dy7u56b

Podziel się opinią

Share
dy7u56b
dy7u56b