VAT za ebooki powinien być taki jak za książki
Stawka podatku VAT na ebooki powinna być taka jak na książki tradycyjne; taki postulat został zapisany w "Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020" - powiedział we wtorek premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu, na którym przyjęto Strategię.
26.03.2013 | aktual.: 27.03.2013 10:30
- Odsyłam państwa do tego dokumentu, bo jest rzeczywiście bardzo interesujący i bogaty w treść. Chcę podkreślić, że między innymi rozstrzygnęliśmy w krótkiej i burzliwej dyskusji kwestie wysokości VAT-u na ebooki - powiedział premier.
Przypomniał, że zgodnie z przepisami europejskimi Polska może stosować niższą stawkę podatku VAT, jeśli chodzi o tradycyjne papierowe książki i o audiobooki. Stawka ta wynosi 5 proc. Natomiast zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, ebooki muszą być opodatkowane 23-proc. stawką podatku VAT.
- W Strategii zawarliśmy taki postulat i będziemy o to bić się także w Europie, aby ebook traktowany był tak jak książka, także jeśli chodzi o wymiar opodatkowania VAT - zaznaczył premier.
23-proc. stawka bierze się stąd, że sprzedaż ebooków online traktowana jest jak usługa świadczona drogą internetową, a nie jako sprzedaż określonych treści. Tymczasem nowoczesne czytniki do książek nie są dostosowane do możliwości innego pobierania treści książek niż online.
Nierówna stawka VAT dla książek papierowych i ebooków powoduje zdaniem wydawców, że oferta elektroniczna jest niekonkurencyjna w porównaniu z tradycyjną.
"Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego 2020" jest jedną z dziewięciu strategii rozwoju, które wspierają realizację celów określonych w "Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju" oraz średniookresowej "Strategii Rozwoju Kraju 2020. Aktywne społeczeństwo, konkurencyjna gospodarka, sprawne państwo".
Projekt "Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020" przygotowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.