W Białymstoku rozpoczął się Wschodni Kongres Gospodarczy
Przyspieszenie odpraw na granicach to główny wspólny cel służb celnych na wschodzie - podkreślili szefowie służb celnych Polski, Litwy, Ukrainy oraz przedstawiciel Białorusi podczas rozpoczętego w czwartek w Białymstoku Wschodniego Kongresu Gospodarczego.
18.09.2014 11:40
Szef polskiej Służby Celnej Jacek Kapica, przewodniczący Państwowej Służby Celnej Ukrainy Anatolij Makarenko, dyrektor generalny Departamentu Cła Republiki Litwy Antanas Sipavicius oraz przedstawiciel służby celnej Białorusi Vladimir Orlovsky wzięli udział w debacie o nowoczesnej granicy jako wsparciu dla wymiany handlowej ze wschodem, która otworzyła dwudniowy kongres w Białymstoku.
Podkreślano, że idealnym rozwiązaniem byłoby w przyszłości stworzenie tzw. jednego okna odpraw, wspólnego dla wszystkich służb, bo taka jest przyszłość. Szef litewskiej służby celnej powiedział, że nie jest to łatwe, ale - jego zdaniem - możliwe. Szef ukraińskiej służby celnej zaproponował zorganizowanie we Lwowie wspólnego forum poświęconego praktycznym aspektom współpracy celnej i procedurom granicznym.
W kilkudziesięciu debatach podczas kongresu odbywającego się pod hasłem "Partnerstwo dla rozwoju. Europa. Polska. Wschód" weźmie udział ponad tysiąc osób. Jak powiedział podczas otwarcia Kongresu jego organizator Wojciech Kuśpik, prezes PTWP SA, tematyka obrad jest skoncentrowana wokół relacji politycznych i gospodarczych pomiędzy UE a Europą Wschodnią, wschodnimi regionami Polski i ich sąsiadami, ale także wokół spraw związanych dalszym rozwojem regionów Polski Wschodniej i ich potencjałem rozwojowym.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział podczas otwarcia kongresu, że to bardzo ważne wydarzenie w życiu miasta, które w ciągu ostatnich 10 lat bardzo się rozwinęło. Zaznaczył jednak, że miasta ze wschodniej części kraju wciąż są postrzegane poprzez wiele stereotypów. "Dlatego chcemy się pokazywać z prawdziwej strony" - mówił prezydent.
Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański podkreślił, że kongres odbywa się w bardzo dobrym momencie, gdyż kończy się jedna, a zaczyna nowa perspektywa finansowa UE. Dlatego warto się zastanowić czy właściwie wydano dotychczasowe środki na rozwój i jak najlepiej wykorzystać te, które będą w perspektywie 2014 - 2020.