Trwa ładowanie...
dgv6cqv

W czwartek na GPW dominowała podaż, do końca lutego możliwa korekta do 2.300 pkt. (analiza)

09.02. Warszawa (PAP) - Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie upłynęła pod znakiem przewagi podaży. W opinii analityków do końca lutego mogą przeważać lekkie zniżki i...

Share
dgv6cqv

09.02. Warszawa (PAP) - Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie upłynęła pod znakiem przewagi podaży. W opinii analityków do końca lutego mogą przeważać lekkie zniżki i niewykluczony jest spadek WIG-u 20 w okolice poziomu 2.300 pkt. Powrót lepszych nastrojów, zdaniem analityków, nastąpi wraz z początkiem marca.

"W trakcie czwartkowej sesji przeważała podaż. Od początku sesji właściwie obserwowaliśmy trend spadkowy. Pozytywne dane makroekonomiczne, które napływały w ciągu dnia +de facto+ nie miały żadnego wpływu. Inwestorzy wyraźnie skupili się na negatywach" - powiedział PAP Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ.

"Inwestorzy skupili się przede wszystkim na wynikach spółek, a w szczególności wynikach PKN Orlen. Wyniki PKN zasadniczo były zgodne z szacunkami, które spółka podała dwa tygodnie temu, i choć były tylko nieznacznie niższe od oczekiwanych, to inwestorzy przyjęli je negatywnie" - dodał.

Zdaniem analityka DM BOŚ na przebieg czwartkowej sesji na GPW wpływ miała również sytuacja w regionie oraz osłabienie się złotego.

dgv6cqv

"Warto zwrócić uwagę, że generalnie kapitał +odpuścił" dziś sobie nasz region. Spadł również węgierski BUX. Nie bez znaczenia jest też sytuacja na rynku walutowym. Wraz z osłabieniem złotego słabnie też GPW" - powiedział.

W opinii Bugaja do końca lutego na GPW przeważać będą lekkie spadki, zaś poprawy nastrojów należy spodziewać się wraz z początkiem marca.

"Wydaje się, że tegoroczny scenariusz może być bardzo podobny do tego z 2011 r. Wtedy obserwowaliśmy silny styczeń, słaby luty, a potem stabilizację i poprawę w marcu. Również w 2012 r. spodziewam się zbliżonego scenariusza. W marcu mogą powrócić lepsze nastroje" - powiedział.

"Myślę, że na kolejnych lutowych sesjach możemy kontynuować taki dryf na południe nawet do poziomów w okolicach 2.300 pkt. Wtedy jednak powinien pojawić się popyt. Generalnie wydaje mi się, że luty powinien być dość płaski i pod znakiem lekkiego osuwania" - dodał.

dgv6cqv

WIG 20 na otwarciu czwartkowej sesji wzrósł o 0,50 proc. i wyniósł 2.388,62 pkt. W trakcie dnia indeks blue chipów zaczął się jednak osłabiać.

Na zamknięciu WIG 20 spadł o 0,52 proc. i wyniósł 2.364,29 pkt.

Biuro premiera Grecji Lukasa Papademosa potwierdziło w czwartek, że przywódcy partii politycznych, wchodzących w skład koalicji rządowej, porozumieli się w sprawie programu dalszych oszczędności.

Od przyjęcia przez koalicję rządową programu dalszych oszczędności zależy decyzja UE, Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i MFW o przydzieleniu Grecji kolejnej pomocy finansowej w wysokości 130 mld euro. W czwartek wieczorem w Brukseli odbędzie się spotkanie eurogrupy w sprawie dalszej pomocy finansowej dla Grecji.

dgv6cqv

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 15 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 358 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 370 tys. wobec 373 tys. tydzień wcześniej po korekcie.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wzrosła o 64 tys. i wyniosła 3,515 mln w tygodniu, który skończył się 28 stycznia. Analitycy spodziewali się 3,500 mln osób.

Departament Handlu USA poinformował, że zapasy amerykańskich hurtowników w grudniu 2011 roku wzrosły o 1,0 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu pozostały bez zmian.

dgv6cqv

Na czwartkowym otwarciu w USA Dow Jones Industrial wzrósł o 0,22 proc., do 12.912 pkt., a Nasdaq Comp. wzrósł o 0,28 proc., do 2.924 pkt. Indeks S&P 500 wzrósł o 0,21 proc., do 1.353 pkt.

W czwartek 2,81 proc. straciły akcje PKN Orlen. Na zamknięciu płacono za nie 37,7 zł.

Zysk netto grupy PKN Orlen w IV kwartale 2011 roku wzrósł do 1443 mln zł z 541 mln zł rok wcześniej i był nieco niższy od średniej prognoz analityków na poziomie 1547 mln zł.

Traciły również akcje PZU, ich kurs zniżkował o 1,76 proc.

dgv6cqv

KNF będzie zalecała, by PZU zostawił w spółce 25 proc. zysku za 2011 rok - powiedział w czwartek dziennikarzom przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak.

2,58 proc. zyskały w czwartek akcje Grupy Kęty. Na czwartkowej konferencji członek zarządu spółki Adam Piela powiedział, że Kęty będą rekomendować wypłatę dywidendy z zysku za 2011 rok na poziomie 5 zł na akcję.

O 13,44 proc. zwyżkował kurs akcji Komputronika.

Po trzech kwartałach roku obrotowego 2011/12 Komputronik zwiększył marże brutto na sprzedaży do 12,8 proc. z 12 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym trzecim kwartale grupa utrzymała poziom kosztów działalności na poziomie 79 mln zł pomimo 15 proc. wzrostu przychodów.

Michał Kamiński (PAP)

kam/ jtt/

dgv6cqv

Podziel się opinią

Share
dgv6cqv
dgv6cqv