Trwa ładowanie...
d3h71te

W III kwartale spadły ceny ofertowe mieszkań - Home Broker

01.10. Warszawa (PAP) - W III kwartale na rynku nieruchomości mieszkaniowych zanotowano spadek cen ofertowych mieszkań, przy jednoczesnym wzroście cen transakcyjnych - wynika z...

d3h71te
d3h71te

01.10. Warszawa (PAP) - W III kwartale na rynku nieruchomości mieszkaniowych zanotowano spadek cen ofertowych mieszkań, przy jednoczesnym wzroście cen transakcyjnych - wynika z raportu Home Broker. Chociaż rynek stopniowo dźwiga się z kryzysu, poszukujący mieszkań wcale nie zwiększają budżetów przeznaczonych na zakup.

"Zakończony właśnie III kw. przyniósł dalszy, aczkolwiek niewielki, spadek cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski. Przeciętnie w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu, ceny pod koniec września były o 0,8 proc. niższe niż w końcówce czerwca. Od początku roku spadły natomiast o 1,8 proc. W przypadku rynku pierwotnego, w III kw. ceny w wymienionych miastach praktycznie się nie zmieniły, natomiast w stosunku do początku roku spadły średnio o 2,3 proc." - napisano w raporcie Home Broker.

"Spadek cen ofertowych może być wynikiem wciąż rosnącej podaży mieszkań. W ostatnim kwartale oferta zwiększyła się o 3,3 proc., a od początku roku o blisko połowę" - dodano.

Autorzy raportu poinformowali, iż odmienna tendencja charakteryzowała ceny transakcyjne mieszkań.

d3h71te

"W samym III kw. ceny na rynku wtórnym podniosły się o 2 proc. (średnia dla transakcji zwartych w tym okresie), a od początku roku o 2,6 proc." - podali.

Z raportu wynika, iż w dalszym ciągu kurczy się budżet, jaki poszukujący mieszkań chcą przeznaczyć na zakup.

"W III kw. było to średnio 338,4 tys. zł wobec 364 tys. w II kw. (spadek o ponad 7 proc.) i 353,5 pod koniec ubiegłego roku (minus 4,3 proc.). Ponieważ przeciętna poszukiwana powierzchnia utrzymuje się na stabilnym poziomie ok. 51 m kw., spadek budżetu oznacza, że poszukujący mieszkań chcą wydać mniej na zakup metra kwadratowego" - napisano.

Autorzy raportu uważają, że w III kwartale proces sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym trwał średnio 113 dni, licząc od momentu wprowadzenia oferty do sprzedaży do podpisania umowy ostatecznej.

"To więcej niż w II kwartale (104 dni), ale za to wyraźnie mniej niż w IV kwartale 2009 r. (127 dni). Pierwszy etap sprzedaży, czyli do momentu podpisania umowy przedwstępnej trwał średnio 75 dni, czyli 2,5 miesiąca" - poinformowali.(PAP)

jow/ jtt/

d3h71te
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h71te