Trwa ładowanie...
kryzys
09-10-2008 13:10

W Islandii handel akcjami zawieszony do poniedziałku

Na giełdzie w Reykjaviku wstrzymano do poniedziałku handel akcjami w związku z "niezwykłą
sytuacją rynkową". Islandzka giełda jest zdominowana przez
tamtejsze banki, przeżywające bardzo ostry kryzys.

W Islandii handel akcjami zawieszony do poniedziałkuŹródło: PAP/EPA, fot: FRANK RUMPENHORST
d359u4m
d359u4m

Państwo przejęło już kontrolę nad trzema największymi bankami Islandii - Kaupthing, Landsbanki i Glitnir. Rząd stara się zapobiec całkowitemu załamaniu systemu bankowego. Przewidziano szybką sprzedaż zagranicznych aktywów największych banków.

Islandzki sektor bankowy rozrósł się do ogromnych rozmiarów, rozwijając działalność międzynarodową i wręcz usuwając w cień resztę gospodarki. Jego aktywa są dziewięć razy większe od islandzkiego PKB, wynoszącego (w przeliczeniu) 14 miliardów euro. W wielkim stopniu naraziło to Islandię na skutki globalnego kryzysu kredytowego.

Rząd ogłosił nieograniczone gwarancje dla wszystkich depozytów bankowych - prywatnych i komercyjnych - w Islandii. Eksperci mają wątpliwości, czy środków z kasy państwowej wystarczy na ustabilizowanie zagrożonego sektora bankowego. Rząd Islandii zamierza negocjować z Rosją kredyt wysokości 4 miliardów euro.

d359u4m

Kurs islandzkiej korony wobec euro spadł w minionych 12 miesiącach o ponad 70 proc. W środę bank centralny Islandii, po zaledwie jednym dniu, musiał zrezygnować z próby wprowadzenia sztywnego kursu wymiennego.

d359u4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d359u4m