Trwa ładowanie...

W kilka godzin terapia szokowa dla Polski

Nazwisko Jeffreya Sachsa jest w Polsce symbolem terapii szokowej, która zakładała radykalną liberalizację, szybką prywatyzację i zaciśnięcie pasa przez obywateli, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W kilka godzin terapia szokowa dla PolskiŹródło: Fotolia, fot: Nataliya Hora
d405qtn
d405qtn

Przy okazji kolejnej wizyty w naszym kraju, ekonomista udzielił gazecie wywiadu, w którym przypomina m.in. okoliczności narodzin przed 25 laty owej terapii dla Polski.

- Jej sednem było to, że gdy podjęto decyzję o pójściu w stronę rynku, trzeba było to zrobić błyskawicznie, wspomina Sachs. - Przede wszystkim szybko musiała zostać przywrócona wymienialność waluty. I to była moja rekomendacja przekazana liderom Solidarności po ich wyborczym sukcesie z czerwca 1989 r.

Nasze spotkanie odbyło się w mieszkaniu Jacka Kuronia. On palił jak smok, a ja mu o tym opowiadałem. Kuroń co jakiś czas walił pięścią w stół i powtarzał "racja" lub "rozumiem". Potem poprosił mnie o spisanie tego, co mówiłem. Odpowiedziałem, że nie ma problemu i że wyślę mu to za dwa tygodnie, po powrocie do Stanów. Ale on wtedy powiedział, że to musi być gotowe na już. Więc usiadłem i spisałem. Nad ranem dokument był gotowy.

d405qtn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d405qtn