Trwa ładowanie...
dhwlsfm

W kolejnych kwartałach sektor bankowy może poprawiać zyskowność - NBP

12.07. Warszawa (PAP) - W kolejnych kwartałach można się spodziewać dalszej poprawy zyskowności sektora bankowego, do czego przyczyni się między innymi stabilizacja lub dalszy...
Share
dhwlsfm

12.07. Warszawa (PAP) - W kolejnych kwartałach można się spodziewać dalszej poprawy zyskowności sektora bankowego, do czego przyczyni się między innymi stabilizacja lub dalszy spadek odpisów - ocenia NBP w "Raporcie o stabilności systemu finansowego - lipiec 2011".

"Można oczekiwać, że przyczyni się do tego stabilizacja lub dalszy spadek odpisów z tytułu utraty wartości kredytów oraz zwiększenie się wyniku odsetkowego związane z rozwojem akcji kredytowej i wzrostem stóp procentowych" - napisano w raporcie.

"Zagrożeniem dla takiego scenariusza mogłaby być materializacja ryzyka fiskalnego w niektórych krajach Unii Europejskiej, która spowodowałaby spadek tempa wzrostu gospodarczego w Polsce oraz wzrost awersji inwestorów do ryzyka i odpływ kapitału z rynku polskich obligacji skarbowych, przez co zwiększyłaby się rentowność polskich obligacji skarbowych" - dodano.

dhwlsfm

Współczynnik wypłacalności krajowego sektora bankowego w kwietniu 2011 roku wynosił 14 proc. Banki mające około 90 proc. aktywów krajowych banków komercyjnych posiadały współczynniki wypłacalności wyższe niż 11 proc.

NBP podał, że dzięki podniesieniu kapitałów i utrzymaniu współczynników wypłacalności na wysokim poziomie zwiększyła się zdolność banków do absorbowania strat.

"Nawet w warunkach spowolnienia gospodarczego większość banków utrzyma zdolność do generowania dodatniego wyniku operacyjnego, który ograniczy negatywny wpływ potencjalnych odpisów z tytułu utraty wartości kredytów na wysokość kapitałów" - napisano w raporcie.

"Wrażliwość banków na ewentualny wzrost spreadu kredytowego polskich obligacji skarbowych spowodowany ponownymi zaburzeniami na rynkach finansowych jest niska ze względu na stosunkowo krótkie duration portfeli banków" - dodano. (PAP)

seb/ jtt/

dhwlsfm

Podziel się opinią

Share
dhwlsfm
dhwlsfm