Trwa ładowanie...
d24euhl
20-03-2017 21:25

W Krakowie wybrano najlepsze projekty na rozwój miasta w ramach KrakHack-u

W poniedziałek w krakowskim magistracie wybrano najlepsze projekty zgłoszone do KrakHack-u, czyli maratonu poszukiwania pomysłów na rozwój miasta. Zwyciężył zespół KRKbot, którego internetowy system ma usprawniać działalność urzędów.

d24euhl
d24euhl

KrakHack, czyli maraton poszukiwania pomysłów na rozwój Krakowa, odbył się po raz pierwszy. Konkurs rozpoczął się w sobotę i trwał 24 godziny. W tym czasie w Krakowskim Parku Technologicznym prawie 40 zespołów (wybranych spośród prawie 60 zarejestrowanych), złożonych z przedstawicieli start-upów, młodzieży, studentów, organizacji pozarządowych i krakowian, pracowało nad propozycjami rozwiązań w jednej z pięciu kategorii: społeczeństwo, infrastruktura, środowisko, biznes oraz "joker", czyli pomysł na miejską innowację, która nie pasuje do żadnej z wymienionych kategorii.

W poniedziałek w krakowskim magistracie jury wybrało najlepsze spośród 10 finałowych projektów. Zwyciężył zespół KRKbot. Jego internetowy system ma usprawniać działalność urzędów. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji system mógłby zastąpić punkty informacyjne, infolinie, pomógłby też wypełnić wniosek, znaleźć najbliższe przedszkole. Internetowy bot (słowo pochodzi od "robot") będzie odpowiadał na konkretne pytania mieszkańców. Przygotowany i zaprezentowany podczas 24-godzinnego KrakHack-u prototyp pozwolił na internetowe przygotowanie, pobranie i automatyzację materiałów urzędowych.

Zwycięski zespół otrzymał nagrodę pieniężną (10 tys. zł) ufundowaną przez jeden z banków, a jego pomysł ma szansę znaleźć się w strategii rozwoju Krakowa do 2030 roku.

Drugie miejsce zajął projekt Kraków Zdrój. Zakłada on wykorzystanie potencjału studni artezyjskich, dzięki którym przestrzeń miejska zyska nowe funkcje rekreacyjne, zdrowotne i edukacyjne. Trzecim miejscem jury uhonorowało projekt Cracow, który ma na celu zmianę wizualizacji miasta na taką, która wzbudza uśmiech na twarzach mieszkańców. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymali nagrody rzeczowe. Ich projekty również mogą się znaleźć w strategii rozwoju miasta Krakowa do 2030 r.

d24euhl

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz wraz z wiceministrem cyfryzacji Piotrem Woźnym weszła w skład komisji wybierającej najlepsze pomysły na rozwój Krakowa.

"Mam nadzieję, że będzie to projekt flagowy dla wszystkich miast w Polsce" - powiedziała wiceminister rozwoju. Zwróciła uwagę, że KrakHack jest przykładem odpowiedzialnego rozwoju, pozwala wszystkim decydować o przyszłości miasta. "Mieszkańcy zaczynają mówić, w jakim mieście chcą żyć, mieszkać, co się im nie podoba, co chcą zmienić, usprawnić za pomocą wysokich technologii" - mówiła.

Dodała, że teraz wyzwaniem dla miasta będzie wdrożenie zwycięskich pomysłów w życie.

"Projekt KrakHack daje wszystkim aktywnym, zaangażowanym jednostkom, działającym zespołowo, możliwość brania udziału w przedsięwzięciu, w którym mają szansę decydować o przyszłości miasta. Jestem przekonany, że format wydarzenia zostanie przejęty przez wszystkie społeczności lokalne" - mówił Woźny.

d24euhl

Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Krakowa. "O przyszłości miasta powinna decydować młodzież, ponieważ ona ma świeże pomysły. To młodzi będą użytkownikami tego miasta za 10, 20 lat i to od nich będzie zależało, jak Kraków będzie wyglądał" - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Uczestnicy maratonu - łącznie ponad 150 osób - nie tylko przez całą dobę pracowali nad swoimi projektami, ale i wzięli udział w szkoleniach, treningu personalnym, zajęciach fitness, korzystali też z masażu. Mieli zapewnione jedzenie oraz miejsce do odpoczynku.

d24euhl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24euhl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj