W którym regionie zatrudniają najwięcej urzędników i gdzie płacą najwyższe wynagrodzenia?

W administracji najwięcej pracowników jest zatrudnionych w województwie mazowieckim. Ilu pracuje w pozostałych regionach Polski i na jakie wynagrodzenia mogą liczyć?

W którym regionie zatrudniają najwięcej urzędników i gdzie płacą najwyższe wynagrodzenia?
Źródło zdjęć: © © apops - Fotolia.com

Wynagrodzenia polskich urzędników znacznie przekraczają poziom średniego miesięcznego wynagrodzenia w kraju, a w ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyła się liczba urzędniczych etatów o 8 tysięcy. Gdzie płacą najlepiej i w którym regionie zatrudniają najwięcej pracowników administracji?

Więcej pracy, większe pensje

Niewiele branż może pochwalić się takim tempem tworzenia nowych miejsc pracy. Urzędy nie zamierzają się zbytnio tłumaczyć z przyrostu zatrudnienia. Mają po prostu więcej pracy. – Co roku otrzymujemy nowe zadania. Ostatnio np. wprowadzono nową reformę śmieciową, która sprawiła, że potrzebni byli pracownicy – stwierdziła na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Magdalena Szczerba z Urzędu Miasta w Głownie. Jak się okazuje wraz z większym obciążeniem urzędników rosną także ich pensje.

I tak na przykład w starostwie powiatowym w Mińsku Mazowieckim w ubiegłym roku pracownicy otrzymali podwyżkę o 2,8 proc. "Łącznie średnia płaca wynosi tam 4,1 tys. zł. Z kolei w urzędzie miasta w Żarnowcu (woj. śląskie) w 2013 r. na podwyżki wydano aż 8 proc. W starostwie powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej - w 2013 r. płace zwiększono o 1,9 proc., a w 2014 – o 2,5 proc. Podwyżki na poziomie od 6–8 proc. dla pracowników samorządowych w ubiegłym roku ustalił urząd miasta Kolno. W ostatnich trzech latach po 5 proc. wzrastały też pensje urzędnikom zatrudnionym w Bielsku Podlaskim" - czytamy w "DGP".

Wyższe pensje w 2013 r. wynikały także ze wzrostu ustawowego dodatku stażowego. Za pięć lat pracy przysługuje dodatek w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Co roku kwota dodatku wzrasta o jeden punkt procentowy, osiągając 20 proc. Z danych GUS wynika, że w administracji w 2013 r. zatrudnionych było 428 tys. osób. Ich średnia płaca wyniosła 4,3 tys. zł. A jak wygląda sytuacja w poszczególnych województwach?

Obraz

AS, KK, WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (131)