Trwa ładowanie...
d3obupv
ełk
25-02-2014 14:30

W marcu ruszy budowa linii energetycznej z Ełku na Litwę

Na początku marca ruszy budowa linii energetycznej z Ełku ( Warmińsko-Mazurskie) do granicy z Litwą . Większość prac wykonają firmy regionalne - poinformował we wtorek PAP rzecznik inwestycji Jacek Miciński.

d3obupv
d3obupv

Linia Ełk-granica państwa jest jedną z kilkunastu inwestycji w ramach budowy polsko-litewskiego mostu energetycznego.

Linia będzie biegła przez teren dziesięciu gmin w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Prace rozpoczną się w rejonie Ełku, Olecka i Wieliczek (Warmińsko-Mazurskie). W Nowej Wsi Ełckiej powstanie stacja oraz wychodząca z niej dwutorowa linia 400 kV, która będzie biegła do granicy z Litwą. Łącznie ma być zbudowanych ponad 300 słupów energetycznych.

"Dużą część prac, związanych chociażby z wylewaniem fundamentów wykonają regionalne firmy. Właśnie zawieramy pierwsze umowy" - informuje w przesłanym PAP komunikacie Krzysztof Miłosz z firmy IDS-BUD, która razem z firmą ENPROM wygrała przetarg na budowę linii z Ełku do granicy polsko-litewskiej.

Wykonawcy szukają lokalnych podwykonawców oraz firm, które mogłyby np. zaoferować utwardzone place do gromadzenia sprzętu budowlanego, noclegi, firm chętnych do wynajmowania sprzętu budowlanego (koparek, koparko-ładowarek, wywrotek, samochodów z podnośnikami), firm ochroniarskich. Potrzebny będzie też żwir i piasek, w który wykonawca chce się zaopatrywać na lokalnym rynku. W pierwszej fazie na budowie ma pracować około stu osób, w dalszych etapach około czterystu. Ogłoszenia dla firm mają być publikowane na stronie internetowej inwestycji: www.liniaelkgranica.pl.

d3obupv

Jacek Miciński poinformował PAP, że obecnie inwestor ma wydane pozwolenia na budowę około 60 km linii i oczekuje na kolejne. Cała linia będzie miała ok. 111 km długości.

Most energetyczny Polska-Litwa to strategiczna inwestycja energetyczna w północno-wschodniej Polsce. Ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego tej części Polski. Inwestorem jest spółka PSE Operator SA. Projekt obejmuje 11 zadań w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Pierwotnie szacowano, że inwestycja będzie kosztować 2,2 mld zł; po przetargach inwestor informował, że będzie to 1,7-1,8 mld zł. Z UE z programu Infrastruktura i środowisko ma pochodzić 725 mln zł, pozostałe pieniądze to wkład własny inwestora. Wszystkie inwestycje mają być gotowe w 2015 r.

Linia Ełk-granica państwa ma być gotowa do końca 2015 r.

d3obupv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3obupv