W Nakle nad Notecią nie segregują śmieci w domach. Robi to wykwalifikowany pracownik

Jak w małej PRL-owskiej kuchni zmieścić pięć pojemników do segregacji śmieci? W Nakle nad Notecią rozwiązali to w oryginalny sposób: mieszkańcy nie segregują śmieci, bo robi to przeszkolony pracownik w punkcie odbioru śmieci. System działa od kilku lat, więc najwyraźniej się sprawdził.

Po godzinach pracy miniPSZOKu śmieci wrzuca się do tzw. śmieciomatów
Po godzinach pracy miniPSZOKu śmieci wrzuca się do tzw. śmieciomatów
Martyna Kośka

Pięć kontenerów na śmieci to standard w całej Polsce. Papier do jednego pojemnika, śmieci zmieszane do innego, osobno też szkoło, bioodpady i tworzywa sztuczne. Są jednak gminy w Polsce, w których mieszkańcy mogą zapomnieć o zasadach segregacji. Nie oznacza to, że ich śmieci lądują w zbiorczym kontenerze i tak lądują na wysypisku!

Rzecz w tym, że śmieci sortuje wyznaczona osoba. Tak właśnie działa system na kilku osiedlach w gminie Nakło nad Notecią w województwie kujawsko-pomorskim. Mieszkańcy przynoszą zmieszane śmieci, po czym segreguje je pracownica miniPSZOKu. Tylko bioodpady należy wyrzucać oddzielnie. W sumie w gminie jest osiem takich punktów.

Podatek od plastiku. Będzie nowa danina? "To odpowiedzialność producentów"

- Od tego momentu w naszym systemie już wiadomo, z którego konkretnie lokalu oddano śmieci. Możemy dzięki temu m. in. monitorować, jak często odpady z danego mieszkania są oddawane. Jeśli np. jest sytuacja, że z lokalu przysłowiowego Kowalskiego przez dwa miesiące nie przekazano żadnych odpadów, możemy dowiadywać się o przyczyny – powiedział w rozmowie z "Gazeta Wyborczą", która opisuje system, opowiada Bartosz Włodarczyk, prezes Komunalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Nakle nad Notecią.

System obowiązuje od 2013 roku.

Zadecydowała wygoda

Pracownica miniPSZOKu, z którą rozmawiała "GW", doszła do takiej wprawy, że posortowanie zawartości średniej wielkości worka zajmuje jej chwilę. Jeśli ktoś przynosi worek ważący 10 kg, to uwija się z tym w około 10 minut.

W sumie segregacją śmieci w gminie zajmuje się 11 osób. Zatrudnione są na umowach o pracę, zarabiają ustawowe minimum.

Punkty segregacji otwarte są w godzinach 10-18. Możliwe jest oddawanie śmieci poza godzinami otwarcia; w takiej sytuacji obowiązuje samoobsługa. Kontenery funkcjonują bowiem przez całą dobę, również jako samoobsługowe "śmieciomaty".

Mieszkańcy otwierają je za pomocą karty lub kodu, a następnie samodzielnie segregują przyniesione śmieci.

Skąd pomysł na taki nietypowy system pozbywania się śmieci z mieszkań? Tomasz Kielak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Chrobry w Nakle wyjaśnił, że przesądzającym argumentem okazały się ciasne kuchnie, jakie znajdują się w blokach, których w Nakle nie brakuje. Mając do wyboru konieczność zorganizowania przestrzeni dla pięciu pojemników a chodzenie do punktu segregacji, większość mieszkańców opowiedziała się za tym drugim.

Źródło artykułu:WP Finanse
śmiecisegregacjakujawsko-pomorskie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (173)