W oczekiwaniu na sesję amerykańską
W zeszłym tygodniu na rynku dominowały zmienne nastroje. Rynki akcji zareagowały gwałtownymi spadkami na doniesienia o problemach Dubaj World ze spłatą zadłużenia.
Z kolei do spadku awersji do ryzyka przyczyniły się doniesienia z banku centralnego Zjednoczonych Emiratów Arabskich o pomocy zaoferowanej bankom w Dubaju. Należy pamiętać, że silne ruchy w końcówce zeszłego tygodnia odbywały się na mniej płynnym rynku, więc należałoby zwrócić uwagę na dzisiejsze otwarcie sesji amerykańskiej.
Dolar pozostawał pod silnym wpływem sytuacji na giełdach, kontynuując w piątek osłabianie się. Silne umocnienie waluty amerykańskiej w czwartek w dalszym ciągu należy traktować jako korektę, gdyż obserwowany ruch był mniejszy niż maksymalna korekta w całym trendzie spadkowym na USD. Wyłamanie z szerszych zakresów konsolidacji zgodnie z kierunkiem trendu wyższego rzędu powinno sprzyjać utrzymywaniu się presji na wyprzedaż USD.
Rynki na początku tego tygodnia będą pozostawały pod wpływem wydarzeń z Dubaju, a także jak co roku wyników sprzedaży w tzw. Black Friday, będących prognostykiem dla całego sezonu przedświątecznych zakupów. Z kolei uwaga w końcówce tego tygodnia powinna być zwrócona w stronę miesięcznego raportu z rynku pracy w USA. W dalszym ciągu niepokojącym pozostaje poziom stopy bezrobocia. Analitycy oczekują, iż w listopadzie wskaźnik ten znajdzie się ponownie powyżej poziomu 10%. Dziś z kolei poznamy wstępne dane na temat inflacji CPI ze strefy euro, a także odczyt indeksu aktywności sektora produkcyjnego w rejonie Chicago.
EURPLN
Notowania EURPLN zatrzymały się poniżej istotnego oporu na poziomie 4,2030. Złoty odrobił już cześć zeszło tygodniowych strat, co wiąże się ze spadkiem awersji do ryzyka. Coraz wyższe szczyty i dołki na wykresie godzinowym sugerują, że wsparcie w rejonie 4,10 może utrzymać się przez najbliższe dni. Złoty będzie w dalszym ciągu pozostawał pod wpływem sytuacji na giełdach zagranicznych. Lepsze dane na temat PKB w III kwartale nie przełożyły się istotnie na notowania euro złotego. Wzrost gospodarczy przyśpieszył do poziomu 1,7%, co daje optymistyczne perspektywy dotyczące poziomu PKB w całym 2009r (powinien on wynieść sporo powyżej 1,0%).
EURUSD
Eurodolar na początku tego tygodnia jest notowany ponownie powyżej poziomu 1,50. Odreagowanie na dolarze pod koniec minionego tygodnia miało zasięg ograniczony istotnym wsparciem w rejonie 1,48-1,4830, którego nie udało się przełamać, co spowodowało ruch na tej parze zgodnie z trendem wyższego rzędu. Obecnie notowania znajdują się tuz poniżej oporu wynikającego ze zniesienia 76,4% całości fali spadkowej z poziomu 1,5148. Jeśli na dzisiejszym otwarciu w USA utrzymają się nieco lepsze nastroje, to możliwy jest test zeszło tygodniowego maksimum w najbliższych dniach. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 1,4956.
GBPUSD
Powrót do wyprzedaży waluty amerykańskiej przyczynił się do wzrostów na GBPUSD. Podobnie jak i eurodolar, kurs wybronił istotne wsparcie w strefie 1,6245-1,6280. W przypadku utrzymania słabego sentymentu do dolara kurs może ponownie wzrosnąć w okolice oporu na poziomie 1,6685, który wyznacza linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych. W tym tygodniu w Wielkiej Brytanii poznamy tylko dane na temat indeksu PMI, więc notowania funtdolara będą pozostawały pod wpływem publikacji z USA i sytuacji na giełdach.
USDJPY
Test dolnego ograniczenia kanału spadkowego i chwilowa zniżka notowań dolar jena poniżej bariery 85,00, spowodowały zaniepokojenie rządu Japonii silnym umocnieniem jena. Jak na razie sytuacja jest monitorowana, a kurs powrócił w okolice powyżej 86,00. Silny ruch spadkowy z minionego tygodnia wyhamował i obecnie widzimy powolne odreagowania. Możliwy jest test strefy oporu w rejonie 88,00-88,50. Opublikowane dziś w nocy wstępne dane na temat produkcji przemysłowej w Japonii okazały się słabsze od rynkowych prognoza. Produkcja wzrosła w październiku o 0,5% wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 2,5% licząc miesiąc do miesiąca.
Anna Wrzesińska
IDMS