W ostatnim tygodniu maja zdrożały zboża oraz mięso

...

8.6.Warszawa (PAP) - W ostatnim tygodniu maja na rynku rolnym zdrożały zboża oraz mięso, a ceny mleka pozostały bez zmian - wynika z danych ministerstwa rolnictwa.

ZBOŻA

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 25-31.05.br. za pszenicę konsumpcyjną w skupie przeciętnie uzyskiwano 544 zł/t, tj. o 2 proc. więcej niż tydzień wcześniej. Była to cena zbliżona do notowanej przed miesiącem, ale o ok. 37 proc. niższa niż przed rokiem.

W analizowanym okresie o 3,7 proc. podrożało żyto konsumpcyjne, za które podmioty rynkowe średnio w kraju płaciły 372 zł/t. Cena ta była o ponad 2 proc. wyższa niż przed miesiącem, ale aż o 49 proc. niższa niż w porównywalnym okresie ub.r.

Przeciętna cena skupu jęczmienia paszowego w dniach 25-31.05.br. ukształtowała się na poziomie 429ázł/t, tj. wyższym niż w poprzednim tygodniu i w końcu kwietnia br. o 1,2 proc. Ziarno to było o blisko 40 proc. tańsze niż przed rokiem.

MIĘSO

Według danych resortu rolnictwa, w analizowanym okresie dostawcy trzody chlewnej otrzymywali o 2,6 proc. wyższą cenę niż przed tygodniem, tj. średnio 4,94 zł/kg. Był to poziom cen nieznacznie (o 0,3 proc.) wyższy niż przed miesiącem oraz o 13 proc. wyższy niż rok wcześniej.

W ostatnim tygodniu maja br. żywiec wołowy był skupowany przeciętnie po 4,98 zł/kg, tj. o 1,3 proc. drożej niż przed tygodniem oraz o ok. 4 proc. drożej niż przed miesiącem. W odniesieniu do cen sprzed roku za bydło płacono o blisko 18 proc. więcej.

Średnia cena kurcząt brojlerów ukształtowała się na poziomie 3,53 zł/kg. Była ona o ok. 4 proc. wyższa niż tydzień i miesiąc wcześniej oraz o ponad 9 proc. wyższa niż przed rokiem.

Za indyki dostawcy otrzymywali średnio 5,30 zł/kg, tj. o 0,6 proc. więcej niż przed tygodniem i o 1 proc. więcej niż przed miesiącem. W odniesieniu do cen sprzed roku indyki skupowano po cenach o 17 proc. wyższych.

MLEKO

Średnia cena odtłuszczonego mleka w proszku, po niewielkim wzroście w poprzednim tygodniu, tak jak dwa tygodnie i miesiąc wcześniej ukształtowała się na poziomie 6,87 zł/kg. Tym samym OMP w końcu maja br. było o 5,5 proc. tańsze niż przed rokiem. (PAP)

zaj/ pam/

Źródło artykułu:PAP
finanseinflacjarolnictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)