Trwa ładowanie...
d1qqy4t
09-09-2015 14:40

W płockim zoo będzie specjalna hodowla ginącego w Polsce gatunku ryb

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku przystąpił do projektu hodowli i ochrony strzebli błotnej, ginącego na terenie Polski gatunku niewielkich ryb, które w warunkach naturalnych bytują jedynie w niewielkich zbiornikach wodnych, np. w stawach czy torfiankach.

d1qqy4t
d1qqy4t

Celem jest zwiększenie populacji strzebli błotnej. Przychówek tych ryb z płockiej hodowli ma być wykorzystywany do zarybiania, a poprzez to odtwarzania lub tworzenia nowych stanowisk tego gatunku na wolności - poinformował PAP dyrektor zoo Krzysztof Kelman.

Strzebla błotna, zwana też przekopową (Rhynchocypris percnurus), to niewielka, osiągająca ok. 15 cm, słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. W warunkach naturalnych występuje m.in. w Polsce i Rosji. W kraju potwierdzone miejsca bytowania strzebli błotnej znajdują się m.in. w woj. mazowieckim, kujawsko-pomorskim, a także w lubelskim i na Kaszubach. Gatunek ten objęty jest ochroną ścisłą, także w oparciu o tzw. Dyrektywę Siedliskową Unii Europejskiej.

"Strzebla błotna to gatunek ichtiofauny, który jest absolutnie ginącym na terenie Polski" - powiedział PAP Kelman. Zaznaczył, że w warunkach naturalnych na terenie kraju strzebla błotna nie bytuje w rzekach, strumieniach, czy jeziorach, a jedynie w niewielkich zbiornikach wodnych, jak stawy i torfianki. "Ryby te żyją w bardzo trudnym środowisku, często jako jedyny gatunek ichtiofauny. Charakteryzują się małym zapotrzebowaniem tlenowym i możliwością zimowania w bardzo niesprzyjających warunkach, gdy np. wmarzają w lód lub muł" - dodał dyrektor zoo.

Konsultantem naukowym płockiej hodowli strzebli błotnej będzie prof. Jacek Wolnicki z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, który w ramach specjalnego programu badawczego zajmuje się monitorowaniem tego gatunku ryb na terenie Polski. Ochrona strzebli błotnej jest wspierana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

d1qqy4t

"Hodowla będzie całoroczna. Wybraliśmy do tego celu jeden ze stawów na terenie naszego zoo. Zostanie on specjalnie przygotowany poprzez pogłębienie i rekultywację, odłowienie niepożądanych gatunków ryb i nasadzenie roślinności odpowiedniej dla bytowania strzebli błotnej" - zapowiedział Kelman. Zarybianie stawu planowane jest na kwiecień lub maj 2016 r. "Zarybianie będzie wymagało dobrania odpowiedniej liczby samców i samic strzebli błotnej. Chcemy stworzyć najkorzystniejsze warunki, by ryby te mogły się rozmnażać" - dodał Kelman. W pobliżu stawu zorganizowana zostanie ekspozycja dydaktyczna, opowiadająca o strzebli błotnej. Będzie też akwarium z okazami tego gatunku.

Oprócz hodowli strzebli błotnej w stawie, płockie zoo zamierza też umieścić ten ginący gatunek ryb na budowanej obecnie, stałej ekspozycji "Wody Świata". Będzie to kilkadziesiąt akwariów o pojemności od 500 litrów do 40 tys. litrów, prezentujących faunę i florę wszystkich najważniejszych akwenów na Ziemi, w tym rzek, mórz i oceanów, także wód polskich. Ekspozycja, jedna z największych w kraju, zostanie udostępniona zwiedzającym najpóźniej jesienią 2016 r. na jubileusz 65-lecia płockiego zoo.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku został założony w 1951 r. Na powierzchni ok. 15 ha mieszka tam 3 964 szt. zwierząt z 312 gatunków, w tym wielu rzadkich. Placówka posiada jeden z największych w kraju pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

d1qqy4t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qqy4t