Trwa ładowanie...

W Polsce brany za chwast. We Francji go jedzą i płacą 1000 euro za kg

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że chmiel uznawany jest za najdroższe warzywo świata. To dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwgrzybiczym, a także antynowotworowym.

Oto najdroższe warzywo świataOto najdroższe warzywo świataŹródło: East News, fot: ZOFIA BAZAK
d2q127r
d2q127r

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) to rodzaj rośliny pnącej z rodziny konopiowatych. Powszechnie stosowany jest do produkcji piwa, likierów, kosmetyków, czy leków. W Polsce rośnie na dziko, więc często mylony jest z chwastami.

Tymczasem okazuje się, że Niemcy, Francuzi czy Belgowie są w stanie zapłacić za niego krocie. Białe pędy chmielu mogą kosztować nawet w granicach 1 tys. euro za kilogram - donosi "Interia". Uprawa chmielu jest trudna i wymagająca, dlatego też cena jest tak wysoka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Właściwości lecznicze chmielu

Pędy chmielu mają postać zielonych cienkich łodyżek, na które sezon przypada na przełomie marca i kwietnia. Rosną dziko w wilgotnych lasach lub ogrodach. Młode pędy chmielu najłatwiej jest znaleźć w okolicy rzek.

Miłośnicy chmielu twierdzą, że smakiem roślina przypomina szparagi. Drudzy, że jarmuż. Nie brakuje porównań do "chwastów", kiełków fasoli mung, czy miksu ziół. Jak donosi portal izielnik.pl, wyciągi z szyszek chmielu stosuje się np. jako środek uspokajający, środek na trawienie, czy bezsenność. Ponadto działa przeciwbakteryjnie i rozkurczowo. Według ekspertów roślina pomaga także na:

  • zmęczenie,
  • wzdęcia,
  • problemy z układem pokarmowym,
  • bóle reumatyczne,
  • stany zapalne skóry,
  • wypadanie włosów,
  • brak apetytu,
  • rany lub choroby skórne (m.in. grzybicę, czyraki, łuszczycę).

Z kolei pędy chmielu wykorzystywane są w przemyśle piwowarskim do produkcji piwa, by nadać mu charakterystyczny gorzkawy smak. Ponadto ekstrakt z szyszek chmielu jest bogaty w lupulony i ksantohumol, które wykazują właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze.

d2q127r

Jak przyrządzić roślinę?

Można ją spożywać na surowo, jak i przygotowaną na przykład w ramach sałatki, uprzednio sparzonej wrzątkiem. Pędy chmielu można również gotować w wodzie, na parze lub usmażyć. Przykładowo Francuzi spożywają białe pędy, oblane sosem śmietanowym i z jajkami w koszulkach - podkreśla "Interia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2q127r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q127r