Trwa ładowanie...
d1w2p1a

W Pruszczu Gd. ruszy w końcu lutego II etap przebudowy Kanału Raduni

Pod koniec lutego w centrum Pruszcza Gd. (Pomorskie) rozpocznie się II etap przebudowy Kanału Raduni, który ma uchronić miasto i okolice przed powodzią. Przedsięwzięcie o wartości 18,3 mln zł ma zostać zakończone w listopadzie 2015 r.

Share
d1w2p1a

"W ramach tej inwestycji będą wykonane umocnienia brzegów kanału, głównie szczelną ścianką stalową. Będzie ona obetonowana i obłożona kostką granitową" - powiedział PAP pełnomocnik starosty ds. realizacji projektu Krzysztof Roman.

Prace obejmą brzeg rzeki na odcinku 1,3 km, od mostu przy ul. Raciborskiego do kładki w ciągu ulicy Wojska Polskiego.

Jak podkreślił starosta gdański Stefan Skonieczny, remont Kanału Raduni to największy projekt infrastrukturalny w historii powiatu.

Specyfiką II etapu przebudowy Kanału Raduni jest to, że będzie on przeprowadzony w centrum Pruszcza Gd. Pierwsza część tej inwestycji, zakończona w lipcu 2014 r. była bowiem przeprowadzona na terenie praktycznie niezabudowanym, na odcinku 1,7 km, od Gdańska do granic Pruszcza Gdańskiego.

d1w2p1a

Przed rozpoczęciem właściwych robót budowlanych na zlecenie ich wykonawcy - firmy Skanska - ankieterzy dokumentują stan nieruchomości przylegających do terenu budowy. Może to być później podstawą dochodzenia ewentualnych odszkodowań, gdyby w trakcie prac doszło do jakichkolwiek szkód. Inwentaryzacją taką objęto ok. 30 budynków.

Aby zminimalizować uszkodzenia pobliskich budynków przez wibracje i drgania, ścianki stalowe w brzegu Kanału Raduni na niektórych odcinkach będą umieszczane poprzez wciskanie, a nie metodą udarową.

Szczególna ostrożność podczas prac przy przebudowie Kanału Raduni będzie musiała być zachowana przy gotyckim kościele Podwyższenia Krzyża Św.

"W najbliższym sąsiedztwie rzeki stoi ceglany mur przykościelny. Już dziś jest on dość pochylony i trudno mieć pewność, że uda się go zachować, nawet gdyby roboty były przeprowadzone z wyjątkową ostrożnością. Jeśli nie uda się go uratować, będzie odbudowany" - zapewnił Roman.

Koszt II etapu przebudowy Kanału Raduni w Pruszczu Gd. to 18,3 mln zł. Pierwsza część tej inwestycji kosztowała 15,6 mln zł. W obu przypadkach, projekt jest współfinansowany z Unii Europejskiej w wysokości 85 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1w2p1a

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w2p1a
d1w2p1a