Trwa ładowanie...
d28lkhh

W środę szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, z udziałem Merkel i Hollande'a

05.03. Warszawa (PAP) - Gospodarka, polityka bezpieczeństwa i obrony, polityka energetyczna będą głównymi tematami rozmów premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, a także prezydenta...

d28lkhh
d28lkhh

05.03. Warszawa (PAP) - Gospodarka, polityka bezpieczeństwa i obrony, polityka energetyczna będą głównymi tematami rozmów premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, a także prezydenta Francji i kanclerz Niemiec, którzy w środę spotkają się w Warszawie.

W spotkaniu wezmą udział premierzy Polski - Donald Tusk, Słowacji - Robert Fico, Czech - Petr Neczas, Węgier - Viktor Orban, do których dołączą prezydent Francji Francois Hollande oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Według Centrum Informacyjnego Rządu tematami rozmowy Tuska z szefami rządów Czech, Węgier i Słowacji będą przygotowania do marcowej Rady Europejskiej, polityka energetyczna oraz plany na najbliższe miesiące, w tym organizacja szczytu Grupa Wyszehradzka-Japonia, który ma odbyć się w dniach 16-17 czerwca w Warszawie.

Późniejsze spotkanie premierów Grupy z udziałem prezydenta Hollande i kanclerz Merkel ma dotyczyć m.ini wzrostu gospodarczego i konkurencyjności Unii Europejskiej, a także polityki bezpieczeństwa i obrony. Środowe rozmowy poprzedzi spotkanie ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Francji i Niemiec.

d28lkhh

Według ministra ds. europejskich Piotra Serafina rozmowy podczas środowego spotkania mają dotyczyć odbudowy konkurencyjności gospodarczej Europy, polityki obronnej i różnic w cenach energii na naszym kontynencie. "Kryzys w strefie euro jest za nami, jest stabilizacja na rynkach finansowych, natomiast wciąż jeszcze nie ma odpowiedzi, co dalej i w jaki sposób budować w Europie wzrost. Temu będzie poświęcona pierwsza część spotkania z udziałem kanclerz Merkel i prezydenta Francji" - zaznaczył.

W drugiej części przywódcy państw mają rozmawiać o politycy obronnej. Jak ocenił Serafin, w grudniu 2013 r. Rada Europejska powinna dać kolejne nowe impulsy do rozwoju wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony na poziomie europejskim. "Spotkanie w Warszawie pełni rolę przygotowawczą dla tego wydarzenia" - zaznaczył.

Pod koniec stycznia w Paryżu, Tusk po spotkaniu z Hollande'em zapowiedział, że szczyt w Warszawie poświęcony będzie m.in. przyszłości Europy i wspólnym działaniom na rzecz obronności Europy.

Ocenił wówczas, że dla tej części świata będzie to "przełomowe spotkanie". Dodał też, że "zaangażowanie prezydenta Francji miało tu wielkie znaczenie". Hollande podkreślał, że zarówno Polska, jak i Francja są przywiązane do tego, aby wzmocnić obronność w Europie.

d28lkhh

Podczas środowego spotkania w Warszawie politycy będą rozmawiać także o przyszłym budżecie UE, polityce energetycznej w ramach UE ze szczególnym naciskiem na tzw. korytarz gazowy północ-południe, energii jądrowej oraz inicjatywach realizowanych w ramach Partnerstwa Wschodniego.

Polska opowiada się za wspólnym działaniem Grupy Wyszehradzkiej w ramach Partnerstwa Wschodniego; chodzi m.in. współpracę uniwersytetów i wspólne projekty edukacyjne

Tusk wielokrotnie podkreślał, że państwa Grupy powinny blisko koordynować wspólne działania w ramach Unii i ściśle współpracować w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Dla Polski kwestią kluczową jest konieczność dywersyfikacji dostaw energii do wszystkich regionów UE.

d28lkhh

Za jeden z priorytetów szefowie rządów Czech, Polski, Słowacji i Węgier uznają promocję polityki spójności.

W zeszłym tygodniu w Gdyni i Gdańsku przedstawicieli resortów obrony państw Grupy omawiali przygotowania do warszawskiego szczytu. Minister obrony Tomasz Siemoniak ocenił wówczas, że spotkanie to będzie bardzo ważne. Jak podkreślił, po raz pierwszy w takim składzie będzie wskazane, jak istotna dla naszych państw jest obrona - rozumiana jako wspólne członkostwo i sojusz w NATO oraz jako istotny temat dla UE. "Chcemy, aby wykorzystując tę dużą bliskość polityczną i geograficzną popatrzeć, co jeszcze moglibyśmy razem robić" - dodał.

1 lipca 2012 r. Polska rozpoczęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Następnie przewodnictwo w Grupie obejmą Węgry.

d28lkhh

Środowe spotkanie rozpocznie się o godz. 13 od powitania premierów Czech, Słowacji i Węgier w kancelarii premiera. Następnie przewidziany jest lunch z udziałem szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Na godz. 14.20 zaplanowana jest ceremonia powitania przez polskiego premiera prezydenta Francji oraz kanclerz Niemiec; później szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się z Hollande'm i Merkel.

Na godz. 16.10 zaplanowane jest spotkanie z mediami uczestników szczytu.

d28lkhh

Planowane jest też spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, prezydenta Francji oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Przed południem premier Węgier wygłosi wykład w Starej Bibliotece UW. Spotkanie pt. "Viktor Orban, Węgry, Europa" organizuje Uniwersytet Warszawski oraz Instytut Wolności. Moderatorem dyskusji będzie Igor Janke, autor książki "Napastnik, opowieść o Viktorze Orbanie".

Grupę Wyszehradzką tworzą: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej nie ma charakteru instytucjonalnego i opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych.(PAP)

mrr/ luo/ ajg/ par/ ura/ osz/

d28lkhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28lkhh