W Świętokrzyskim pracę straci ponad 400 nauczycieli
W związku z likwidacją szkół z końcem sierpnia 421 nauczycieli straci pracę w
województwie świętokrzyskim - wynika z danych Związku Nauczycielstwa Polskiego. Według Kuratorium
Oświaty w Kielcach świętokrzyskie gminy zlikwidują 36 szkół.
02.07.2012 | aktual.: 02.07.2012 14:41
W związku z likwidacją szkół, z końcem sierpnia, 421 nauczycieli straci pracę w województwie świętokrzyskim - wynika z danych Związku Nauczycielstwa Polskiego. Według Kuratorium Oświaty w Kielcach świętokrzyskie gminy zlikwidują 36 szkół.
Według danych zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w regionie zwolnionych zostanie 421 nauczycieli, a 1381 zmieniono warunki pracy - będą pracowali na niepełny etat. Prezes ZNP Wanda Kołtunowicz zastrzegła, że nie są to pełne dane, gdyż pochodzą z 80 proc. szkół.
Z danych ZNP wynika, że najwięcej - 94 osoby - dostały wypowiedzenia w powiecie sandomierskim. 57 nauczycieli straci pracę w powiecie kieleckim, a 49 w Kielcach. Nikt nie został zwolniony w powiecie kazimierskim, a w pińczowskim - jeden nauczyciel.
Jednak liczba zwolnionych nauczycieli może być mniejsza, gdy w szkołach okaże się, iż nabór uczniów pozwala na utworzenie klas.
Według danych, jakie na początku roku samorządy przekazały kuratorium, od września zlikwidowanych zostanie 36 szkół, a kilkanaście zostanie przekształconych w niepubliczne. Według danych ZNP zlikwidowanych lub przekazanych stowarzyszeniom zostanie w sumie 57 szkół.
W gminie Dwikozy w powiecie sandomierskim samorząd - mimo negatywnej opinii kuratorium - zlikwidował pięć wiejskich podstawówek, w których było około 50 nauczycielskich etatów. We wszystkich pięciu miejscowościach powstały jednak stowarzyszenia, które zamierzają poprowadzić szkoły.
Według dyrektorki szkoły w Gierlachowie Barbary Bieleckiej, nauczyciele - 12 osób - otrzymali wypowiedzenia z dniem 31 sierpnia, ale stowarzyszenie obiecało im, że wszyscy zostaną zatrudnieni. W gminie Nowa Słupia w powiecie kieleckim przekształcono pięć szkół.
Jak powiedziała PAP kierująca Zespołem Obsługi Oświaty Agnieszka Lewandowska, siedmiu nauczycieli nie wyraziło chęci pracy w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie i zdecydowało się odejść na emeryturę. Nikt nie dostał wypowiedzenia. 11 osobom wygasają umowy o pracę na czas określony, część z nich zostanie zatrudniona.
Jak poinformował PAP dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Publicznych Szkół i Placówek w Kazimierzy Wielkiej Henryk Chałuda, samorząd planował zwolnienie trzech nauczycieli z dwóch szkół podstawowych, ale zamiast tego będą oni pracowali na niepełne etaty.
Rzecznik Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach Rafał Szwed powiedział PAP, że w tej chwili w mieście zarejestrowanych jest ok. 480 bezrobotnych nauczycieli, a ofert pracy w regionie dla osób z tym zawodem nie ma. Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach wynika, że na koniec 2011 roku zarejestrowanych było w regionie 2084 bezrobotnych specjalistów nauczania i wychowania, w tym ponad 700 nauczycieli gimnazjów i szkół średnich oraz ponad 200 nauczycieli szkół podstawowych.