Trwa ładowanie...
d2d5rm1
d2d5rm1

W Szczecinie test prędkości tramwajów wodnych, które trafią do Abidżanu

Tramwaje wodne wyprodukowane w stoczni w Kędzierzynie-Koźlu trafią do Abidżanu, największego miasta na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W niedzielę jednostki dopłynęły na barce do Szczecina, gdzie czeka je test prędkości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2d5rm1

"Tramwaje wodne +Agboville+ oraz +Kong+ to proste konstrukcje mające 18 m długości i 6 m szerokości, przyjmujące na swój pokład 130 pasażerów" - powiedział w rozmowie z PAP prezes stoczni Damen Shipyards w Kędzierzynie-Koźlu Jacek Małek.

"Na jeziorze Dąbie w Szczecinie będziemy sprawdzać jak jednostki zachowują się w warunkach morskich, przeprowadzać będziemy również testy prędkości. Próby będą trwały jeden dzień, ok. 6 godzin. Wcześniej w stoczni w Koźlu tramwaje przeszły pozytywnie próby na uwięzi, czyli uruchomienie silników oraz sprawdzenie pracy podzespołów elektrycznych i hydraulicznych" - wyjaśnił.

Małek dodał, że po testach w Szczecinie tramwaje będą ponownie zostaną zapakowane na barkę rzeczną i przetransportowane do Hamburga, skąd żeglugą dalekomorską zostaną przewiezione na Wybrzeże Kości Słoniowej.

d2d5rm1

"W Abidżanie tramwaje będą przewozić pasażerów po wodach laguny, które przedzielają dzielnice miasta. 15 grudnia br. dwie pierwsze jednostki mają rozpocząć swoją pracę na wodzie" - zaznaczył. Jak dodał w planach stoczni jest oddanie kolejnych czterech tramwajów do końca 2016 r.

"Pozostałe dziesięć jednostek przekażemy sukcesywnie w 2017 r., o ile Odra nam pozwoli. Żegluga na rzece jest bowiem zamykana w okresie zimowym ze względu na zlodowacenia, czyli od 15 grudnia do 15 marca. Przeszkodą może być również remont śluzy w Brzegu Dolnym, co wiąże się z zamknięciem nawigacji na Odrze" - zaznaczył.

Prezes stoczni powiedział, że za projekt koncepcyjny jednostki odpowiada holenderskie biuro projektowe, które współpracowało z inżynierami z Gdańska oraz Kędzierzyna-Koźla.

Abidżan to największe miasto Wybrzeża Kości Słoniowej, przedzielone wodami laguny Ebrie. Miejskie promy oraz tramwaje wodne kursują na trasach łączących portową południową część miasta z leżącym na północy centrum biznesowym.

d2d5rm1

Podziel się opinią

Share
d2d5rm1
d2d5rm1