Trwa ładowanie...
firma
25-06-2009 12:10

W umowach o pracę ważna jest wersja po polsku

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie przyjęła w czwartek senacką poprawkę do nowelizacji ustawy o języku polskim, stanowiącą, że przy sporządzaniu umów o pracę, których jedną ze stron jest obywatel polski, moc prawną będzie miała wyłącznie wersja w języku polskim.

W umowach o pracę ważna jest wersja po polskuŹródło: Jupiterimages
d1k2opx
d1k2opx

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie przyjęła senacką poprawkę do nowelizacji ustawy o języku polskim, stanowiącą, że przy sporządzaniu umów o pracę, których jedną ze stron jest obywatel polski, moc prawną będzie miała wyłącznie wersja w języku polskim.

Ten projekt nowelizacji ustawy o języku polskim jest dostosowaniem prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 września 2005 roku.

W dotychczasowym zapisie ustawy o języku polskim przedsiębiorcy mogli sporządzać umowy o pracę w dowolnym języku. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że zapis dający dowolność wyboru języka umowy o pracę jest sprzeczny z ustawą zasadniczą. W myśl wyroku TK, moc prawną będą miały jedynie umowy o pracę sporządzane w języku polskim, jeżeli jedną ze stron umowy jest obywatel polski.

Nowelizacja zawiera także ustęp mówiący, że na wniosek jednej ze stron zawieranej umowy może ona zostać sporządzona w języku lub językach obcych, ale tylko jako dodatek do wersji po polsku, która będzie miała moc prawną.

Teraz poprawka Senatu trafi pod głosowanie w Sejmie.

d1k2opx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k2opx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj