W Warszawie taniej?
Brytyjski ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU) jak co pół roku zrobił badania, w których miastach na świecie żyje się najtaniej, a gdzie najdrożej.
10.03.2009 | aktual.: 10.03.2009 09:48
Warszawa - oczywiście jedynie dla Amerykanów - potaniała w oczach. Ale wszystko to skutek silnego dolara do złotego.
Koszty życia w Warszawie dla Amerykanów pracujących w Polsce w lutym tego roku były o blisko jedną trzecią niższe niż w Chicago, Los Angeles i Nowym Jorku - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek. W indeksie 132 miast Warszawa zajmuje miejsce 90. ex aequo z Kairem i Kuala Lumpur.
Słaby złoty - tańsza Warszawa
Przeciętne koszty życia w Chicago, Los Angeles i Nowym Jorku EIU przyjął za 100 proc. i w relacji do nich skalkulował koszty życia w innych miastach. Dane te uwzględniają ruchy kursów walut w ostatnich 12 miesiącach. Spadek kursu złotego oznacza, iż w stosunku do trzech amerykańskich miast w porównaniu z lutym 2008 r., koszty życia w Warszawie obniżyły się dla Amerykanów z 99 proc. poziomu cen Chicago, Los Angeles i Nowego Jorku do 67 proc., a więc o blisko jedną trzecią.
Najdroższym miastem regionu państw Europy Centralnej jest Praga (56. miejsce), zaś najtańszym Kijów (124. miejsce). Droższa od Warszawy jest Moskwa, a tańsze Budapeszt, Bukareszt i Sofia.
Najdrożej żyje się w Tokio
Umocnienie jena wywindowało w tym roku na czoło tabeli Tokio i Osakę. Wśród państw Azji w pierwszej dziesiątce (10. miejsce) znajduje się też Singapur. Najdroższym miastem europejskim jest Paryż (3. miejsce) przed Kopenhagą, Oslo, Zurichem, Frankfurtem, Helsinkami i Genewą.
Londyn spadł na miejsce 27., zaś koszty życia w brytyjskiej metropolii są zbliżone do kosztów w trzech miastach USA. Mimo osłabienia euro do dolara, Europa nadal pozostaje dla Amerykanów najdroższym regionem.